szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A regnáló kormánypárt 2020-ban összesen 67,1 milliárd forintot adott a nagy cégeknek.

A Szabad Európa megnézte, hogy 2004 és 2020 között mely kormányok adták a legtöbb pénzt a multinacionális nagy cégeknek. A portál azt írja, hogy

a 2004 és 2010 között regnáló baloldali kormányok éves átlagban 18,6 milliárd forintot fizettek ki, míg a 2010 óta kormányzó Fidesz-kormány közel háromszor ennyit, éves átlagban 51,8 milliárdot utalt át a multiknak.

A baloldali kormányok 4,5 millió forinttal támogattak egyetlen újonnan létrejövő munkahelyet, addig a konzervatív kormányok 9,5 milliót fizettek ugyanezért a portál szerint.

2019 óta már új munkahelyet sem kell ígérnie a támogatást kérő cégnek, miután innentől kezdve az „eszközalapú beruházásokhoz, regionális szolgáltató központok létrehozására vagy bővítésére irányuló beruházásokhoz, valamint kutatás-fejlesztési projektek megvalósításához" lehet igénybe venni az egyedi kormánydöntésen alapuló támogatásokat.

2020-ban összesen 67,1 milliárd forintnyi állami támogatást osztott szét a kormány, amelyből összesen 27 vállalat részesült.

A legtöbbet, 11,2 milliárd forintot a német Thyssenkrupp Components Technology Hungary Kft. kapta, azért, hogy bővítse a gyártósorait, a második helyezett a dél-koreai Hanon Systems Hungary Kft. lett, miután 7,5 milliárd forintot kapott a kompresszorgyártás kapacitásbővítésére.

A harmadik helyen egy magyar tulajdonú nagyvállalat, a Steam Cook Kft. áll, amely 5,2 milliárd forintot kapott a gyár „panírozóvonalának a kapacitásbővítésére”, míg a negyedik helyezett német Schaeffler Savaria Kft. 5,1 milliárd forintot kapott elektromos autók hajtásláncainak gyártására.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor Gazdaság

Orbán már két éve szövögeti a magyar multinagyhatalomról szóló álmait

2030-ra eljön a Kánaán, beleértve, hogy a magyar multik annyi profitot talicskáznak haza, mint amennyit a külföldi multik innen ki. Legalábbis Orbán Viktor szerint, valójában a kitűzött cél elérésének szinte nulla a valószínűsége, ráadásul ellenkezik a másik céllal, a minél több multi idecsábításával.

HVG HVG Hetilap

Multik célkeresztben

„A kormány jövőbeli tervei között szerepel a külföldi kiskereskedelmi láncok kiszorítása is, amihez nyíltan protekcionista politikát fog folytatni. Kell hogy legyen magyar nemzeti kiskereskedelem. Ezt a piacot uralnunk kell, a saját érdekünkben” – mondta egy konferencián Lázár János egykori kancelláriaminiszter, aki kormánybiztosként több feladatot is ellát, de gyakorlatilag kiszorult a politika alakításból. Lázárt, elmondása szerint, a járvány késztette a kiskereskedelmi multik elleni – a Fideszben nem új keletű, de minden eddigi próbálkozás ellenére sikertelen – akcióra. A nemzetközi láncok a tavaszi, példátlan felvásárlási láz idején is – néhány termék átmeneti hiánya ellenére – végig ki tudták szolgálni a vásárlói igényeket, törekedve arra, hogy ahol lehet, magyar áruk kerüljenek a polcokra. Lázár Magyarország uniós költségvetési vétójáról is véleményt nyilvánított, mondván: „Nehéz lesz döntetlenre hozni ezt a mérkőzést.” Hozzátette: „Ha képesek vagyunk az érdekeinket érvényesíteni, az nagy győzelem lesz. Ha pedig alulmaradunk, annak lesznek következményei az ország jövője és érdekérvényesítő képessége szempontjából.” A volt miniszter nemrég azt is bejelentette, hogy fognak még hallani róla a Fideszben és azon kívül is. A napokban a Facebookon élőben közvetítette a Szeged és Hódmezővásárhely között épülő vonatvillamos próbaútját.