szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Megengedhetetlen a Magyar Lapkiadók Egyesülete szerint, hogy állami szervek olyan módszerekkel végezzenek titkos lehallgatásokat, melyek sérthetik az Alaptörvényt is.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Megdöbbenéssel értesült a Magyar Lapkiadók Egyesülete (MLE) a Direkt36 cikkében szereplő állításokról – közölte az iparági érdekvédelmi szervezet. Mint felidézik, az oknyomozó portálon megjelentek szerint Magyarországon évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek, közöttük újságírók, fotósok, oknyomozó újságírók ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust.

Az újságírói munka, különösen az oknyomozói újságírás egyik legfontosabb alappillére a forrásvédelem, az ilyen és ehhez hasonló törvénysértések egyrészt elbizonytalanítják mind az újságírót, mind az információforrásokat, illetve teljes mértéken kiüresítik a törvények biztosította forrásvédelmi paragrafusokat.

– írja az MLE. A laza magyar szabályozás miatt nem lehet pontosan tudni, hogy mennyi és milyen eszközökkel lebonyolított lehallgatásra kerül sor az országban – folytatják –, ráadásul a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat és a TEK esetében bírósági engedély sem kell ehhez, pusztán csak Varga Judit igazságügyekért felelős miniszter hozzájárulására van szükség. (Varga egy sajtótájékoztatón hétfőn állította, lehallgatás csak jogszabályban jól meghatározott módon történhet.)

Az egyesület szerint megengedhetetlen, hogy állami szervek olyan módszerekkel végezzenek titkos lehallgatásokat, melyek az Alaptörvény és valamennyi ebből eredeztetett törvény megsértői lehetnek. Mint a közlemény fogalmaz:

Elvárjuk a Kormánytól, hogy mielőbb adjon nyilvános és minden részletre kiterjedő magyarázatot a történtekre, amennyiben azok igazak, vagy dokumentumokkal alátámasztva adjon hiteles cáfolatot.

Pegasus-ügy: Amit tudunk, és amit csak sejtünk

Az utóbbi évek egyik legnagyobb megfigyelési botrányát robbantotta ki egy nemzetközi oknyomozó újságírói hálózat: több magyar célszemély, köztük újságírók és az Orbán-kormány kritikusai ellen is bevetettek egy izraeli kémfegyvert. Az érintettek csak találgatni tudnak, a kormány tagad, mi pedig összegyűjtöttünk mindent, amit eddig tudni lehet a Pegasus-megfigyelésről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!