szerző:
Tetszett a cikk?

A K&H Biztosító a teljes első féléves nyereségét befizette extraprofitadóként, a K&H Bank számára pedig a különadó, a kamatstop és a Sberbank összeomlása utáni pluszbefizetés négyszer annyiba került, mint amennyi profit végül megmaradt.

Az egy évvel ezelőtti negyedére esett vissza a K&H Bank nettó eredménye az idei első félévben, a tavaly ilyenkori 37,4 milliárd forint helyett 9,7 milliárd forint lett az eredmény – mondta Guy Libot, a K&H Csoport vezérigazgatója. A K&H Biztosító egy éve ilyenkor 4,2 milliárd forintos eredményt hozott, ezúttal azonban, ha minimálisan is, de mínuszba ment át: 30 millió forint lett a vesztesége. Nem kell nagyon meglepődni azon, hogy a rosszabb eredményt főleg a kormányzati döntésekkel magyarázták,

elég nagy nyomás helyezkedett az árrésekre”.

A csoportnál úgy számolnak, hogy 45 milliárd forinttal csökkent az eredményük a kormány döntései miatt – vagy az ő diplomatikusabb megfogalmazásukban: ennyivel járult hozzá a K&H a válság hatásainak enyhítéséhez. Akárhogy is nevezzük, a számok a következők:

  • a bank 26 milliárd forint extraprofitadót fizetett, a kamatstoprendelet 7,3 milliárd forintot kiesést okozott, az Országos Betétbiztosítási Alapba pedig a Sberbank összeomlása után 8,9 milliárd forint plusz befizetést kellett utalniuk,
  • a biztosító hiába ért el 2,8 milliárd forint nyereséget, az egészet befizették extraprofitadóként.

Mindez úgy jött össze, hogy eközben 17 százalékkal nőtt a hitelállomány, 325 milliárd forint új hitelt folyósítottak egy év alatt. A vállalatok 20, az ügyfelek hitelállománya 13 százalékkal nőtt. Az ügyfélszám szintén nagyobb lett, a 800 ezer lakossági ügyfél közül 40 ezren érkeztek az idei első félévben.

A bank működési bevétele 95-ről 125 milliárd forintra gyarapodott, főleg amiatt, mert a kamatbevétel 50,8 milliárd forintról 71,1 milliárdra emelkedett, ahogy nőnek a kamatok. A működési költségek a tranzakciós illetéket is beleszámolva így is 102 milliárd forintra nőttek az egy évvel ezelőtti 60-ról.

A biztosító pedig hiába emelte a díjait, kimondottan érzi az inflációt azon, hogy a kárösszeg nagyon nő. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításnál 35 százalékkal nőtt egyetlen év alatt az átlagos kárösszeg. A lakásbiztosításnál ennyire azért nem, de míg például 2017 és 2019 között 2 százalékos volt a növekedés, azóta már 21 százalékos.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!