szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Újra tőzsdére mehet az immár szétszabdalt webkereskedő óriás.

260 milliárd dollár az Alibaba értéke, ezért senkinek sem volt mindegy, hogy miképp fogadja a világ a Pekingben kidolgozott új üzleti konstrukciót. Az üzleti világ bevette a csalit, örömmel üdvözölte Hongkongban és New Yorkban azt az elképzelést, hogy az Alibaba hat részre szakad: hazai internetes kereskedés, külföldi internetes biznisz, felhő, helyi szolgáltatások, logisztika, valamint média és szórakoztatás.

A várható előnyök nyilvánvalóak, hiszen hat kisebb független társaság könnyebben tud alkalmazkodni a gyorsan változó piachoz, és a hatalomnak is kevesebb gondot okozhat a jövőben Pekingben. Daniel Zhang, az Alibaba elnök-vezérigazgatója így beszélt erről Hongkongban: ”az új cégek gyorsabban tudnak majd reagálni a változásokra, gyorsabbak lesznek. Már évek óta készítjük elő a változást” - fogalmazta meg finoman a helyzetet hiszen Jack Ma, az alapító atya, aki hosszú időre eltűnt a nyilvánosság elől, majd Tokióban bukkant fel, és csak mostanában tért vissza Kínába. Miért?

Jack Ma egy kicsit túlságosan is nagyra nőtt azóta, hogy angoltanárként megindította az internetes kereskedést Csöcsiang tartomány fővárosában. Ebben a tartományban volt a kommunista párt első titkára előbb Hszi Csin-ping, Kína jelenlegi első számú vezetője, később Li Csiang miniszterelnök, aki a tavalyi pártkongresszuson lépett elő a második helyre. Ez a támogatás döntő fontosságú volt Jack Ma számára, aki maga is rendelkezett párttagsági könyvvel, bár ezt sokáig titkolni igyekezett, hiszen cégét New Yorkban vitte tőzsdére.

Ő lett Kína leggazdagabb embere, aki előbb találkozott a frissen megválasztott Donald Trump elnökkel, mint Hszi Csin-ping kínai elnök. “Jack és én nagy dolgokat viszünk majd végbe együtt!” - harsogta Donald Trump, és ez kicsapta a biztosítékot Pekingben, ahol túlságosan nagynak ítélték meg Jack Ma hatalmát és főként a száját. A kommunista Kínában illik csendben gazdagodni. Jack Ma viszont fennhangon bírálta a pénzügyi felügyeletet mondván: akadályozza másik cége, a 35 milliárd dolláros Ant tőzsdére vitelét.

Ezt nem engedélyezték, és 2020-ban megindult a vizsgálat Jack Ma és az Alibaba ellen. A dollármilliárdos Jack Ma rákényszerült arra, hogy megengedje az Alibaba feldarabolását - hangsúlyozza a Project Syndicate oldalon két közgazdász. A tőzsde egyelőre kedvezően reagált mind New Yorkban, mind Hongkongban, és ez azért nagyon fontos, mert az Alibaba hat jogutóda újra részvénykibocsátást tervez, egymástól immár függetlenül. A pénz nagyon kell, ugyanis a pekingi vizsgálat egyáltalán nem tett jót az Alibaba részvényeinek: értékük még ma is csak a 70%-át érik annak, ami a csúcs volt Jack Ma mélyrepülése előtt.

“Az Alibaba feldarabolását a pekingi hatalom intézte el” - ez a véleménye a Kaiyuan Capital befektetési igazgatójának, aki a CNN gazdasági rovatának nyilatkozott.

Peking mosolyoffenzívát folytat, mert dinamizálni akarja a magánszektort - erről beszélt pár napja Li Csiang miniszterelnök, amikor vezető kínai üzletemberekkel találkozott. “Tavaly helytelen viták folytak a társadalomban arról, hogy mi legyen a privát szféra szerepe Kínában. Ez megijesztett sok vállalkozót. Szeretném megnyugtatni őket: a kormány támogatja a magánszektort” - idézte a China Daily Li Csiangot.

Hszi Csin-ping elnök meg is indokolta, hogy miért akarják újra kiemelten támogatni a magánszektort Kínában: amikor az Egyesült Államok megpróbálja “feltartóztatni Kínát“, és decouplingról, vagyis leválásról beszélnek sokan Washingtonban, akkor fontos, hogy a legfontosabb iparágakat - különösen az informatikát - saját erőből fejlesszük Kínában.

Ez a hivatalos szöveg, de sok szakértő szerint Pekingben a hatalom meg akarja rendszabályozni az egész informatikai szektort. Az Alibaba csak az első fecske volt. “Most a Tencent következik“ - nyilatkozta a CNN gazdasági rovatának Hong Hao, a Grow Investment Group vezető közgazdásza.

Az Alibaba főnöke mindenesetre optimista, Daniel Zhang emailt küldött valamennyi dolgozónak a sikeres tőzsdei visszatérés után: ”A piac a legjobb teszt. Így aztán minden új cég a tőzsdére mehet” - írta.

A Citi szerint is nőhet az Alibaba részvények ára, amelyet a bank 156 dollárra taksált. Ehhez képest a New Yorki tőzsdén 98 dollár volt a szerdai záráskor a cég árfolyama.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!