Tetszett a cikk?

Addig szigorítottak, hogy már nem jár jobban a cég akkor sem, ha arginint használ helyette.

A magyar piacon a közelmúltig alig lehetett olyan energiaitalt kapni, amelyben a koffein mellett taurin is található, ugyanis a köznyelvben chipsadóként ismert népegészségügyi termékadó (neta) sokkal nagyobb mértékben sarcolja ezeket. Így a 2011 szeptemberében bevezetett különadó után 2013-ra gyakorlatilag minden gyártó ki is vonta ezt az aminosavat magyarországi termékeiből, néhány helyen – főleg kisebb boltokban – lehet csupán külön importban behozott, eredetileg nem a magyar piacra szánt taurinos termékeket venni, jellemzően elég drágán.

Így tett a Red Bull is, argininnel helyettesítve azt. Ezt a másik aminosavat egyébként nem nálunk használta először az osztrák gyártó egyfajta B tervként, hiszen amikor 2008-ban a franciák betiltották a taurinos változatot, ott is egy ideig arginines összetétellel árulták az italt. Azonban az elmúlt időszakban a magyar vásárlók ismét taurinos Red Bullal találkozhatnak az üzletek polcain, a cég weboldalán is látható, hogy ismét megjelent az összetevő a termékben. Megkerestük a céget, hogy pontosan miért döntöttek a változtatás mellett, ha válaszolnak, frissítjük a cikket.

Frissítés: A cég másfél hónap után válaszolt, ám mindössze annyit írtak, hogy "A nemzeti szabályok és a fogyasztói preferenciák miatt a Red Bull a többi európai piachoz igazította receptjét".

Ugyanakkor addig is egy tavaly nyári neta-változás árulkodó lehet. A terhet akkor ugyanis nem csupán megemelték, de ki is bővítették az emelt sarccal sújtott kategóriát, így már nem csak a taurin, hanem a ginseng és az L-arginin is pluszterhet ér. 2022 júliusa óta egészen pontosan literenként 390 forintot (2019-ben még csak 300 volt), míg a simán magas koffeintartalmúak literje után 65-öt kell fizetni (ez pedig 2019-ben még 50 forint volt).

Vagyis a cégek már nem járnak jobban a taurin argininnel történő helyettesítésével, hiszen ugyanúgy meg kell fizetniük a magasabb sarcot.

Ráadásul, míg a taurin esetén csak 10 milligramm/100 milliliter felett kell fizetni, a másik kettőnél nincs is meghatározva ilyen határérték. A jelek szerint a Red Bull úgy mérlegelhetett, hogy ebben az esetben már mindegy számára, melyik anyagot használja, ugyanott vannak akkor is, ha visszateszik a taurint a termékbe, és Magyarországon is az eredeti formulát használják. Kérdés, hogy más, arginines és ginsenges termékek esetén is számíthatunk-e hasonló lépésre.

A magyar taurinmentesség egyébként azt is eredményezi, hogy olykor a hazánkban gyártott, más országokba exportált termékek is mentesek ettől a pörgetőtől. Érdekesség, hogy a nálunk az egyik első exportországként – jóval az amerikai árusítás megkezdése előtt – bevezetett Red Bullt 1997-ben két és fél évre gyakorlatilag betiltották hazánkban, mert sokallták a koffein- és vitamintartalmát, előbbit literenkénti 320-ról 150 milligrammra szerették volna levinni. Végül az ezredfordulón miniszteri felülbírálattal újra engedélyezték.

Azóta többször felmerült a kis- és fiatalkorúaknak történő korlátozása ennek a termékkörnek. Legutóbb október elején vetették fel kormánypárti politikusok a 18 éven aluliaknak történő árusítás betiltását, egy korábbi kormányközeli civil szervezet javaslatával szemben azonban azt nem kezdeményezték, hogy ilyen termékeket kizárólag dohányboltokban lehessen megvenni. Erről korábban itt írtunk bővebben.

Akkor most pontosan mit is akar az Orbán-kormány az energiaitalokkal? Tilt vagy támogat?

Mintha tesztelnék, hogy népszerűséget hozhat-e a kormánypártoknak, ha megtiltanák a 18 éven aluliaknak az energiaitalok vásárlását. Eddig kevés jele volt annak, hogy aggasztja őket ezen termékek egészségkárosító hatása, sőt milliárdos támogatásokat ítéltek meg a legnagyobb hazai gyártónak. Az alkoholfogyasztás mérséklése sem prioritás, a házi pálinkafőzést adómentessé tette, a borivás népszerűsítésébe is alaposan besegít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!