szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Apple-nek, a Google-nek, a Microsoftnak vagy a Netflixnek bedolgozó görög cégnél a szakszervezetek már tíz sztrájkot szerveztek a munkakörülmények és a fizetések miatt.

Azzal vádolják a görög Teleperformance-t, a világ legnagyobb call center szolgáltatóját, hogy figyelik a dolgozóikat, megtagadják tőlük, hogy kimenjenek a mosdóba, a szakszervezeti szervezkedést pedig megtorolják – írja a The Guardian.

A Teleperformance-nak Görögországban 12 ezer munkavállalója van, olyan cégeknek dolgoznak be, mint az Apple, a Google, a Microsoft, illetve a Netflix. Világszinten 140 piacot szolgálnak ki 43 nyelven.

A dolgozók több munkafeltétellel is elégedetlenek. Nikos Spyrelis, a Setep, a Teleperformance dolgozóit Görögországban képviselő szakszervezet elnöke elmondta a lapnak, hogy 2024 elején kezdtek komolyabb akciókba, válaszul arra, hogy évek óta nem emelték a dolgozók fizetését, és komoly nyomás alatt kell dolgozniuk. Spyrelis szerint több tucat olyan mutató van, amely alapján a munkájukat értékelik. Ha komoly hajtás van, akkor a mosdóba sem mehetnek ki a dolgozók. Ha beteg valaki, vagy más ok miatt hiányzik a munkából, az okot adhat arra, hogy a munkaszerződését ne újítsák meg.

A szakszervezeti elnök arról is beszámolt, hogy a dolgozókat rövid távú szerződéssel alkalmazzák, munkaidőben pedig folyamatosan figyelik őket, és üzeneteket küldenek a munka felpörgetése érdekében, mert a Teleperformance bónuszokat kap azoktól a cégektől, akiknek bedolgoznak, attól függően, hogy hány hívást fogadnak.

A fizetések kérdése is előkerült. „Az átlagbér havonta 1329 euró lenne, de ha a cég adja a munkavállaló szállását, akkor 1029 euró, és mindezen felül négyszer annyit fizettetnek velük az áramért, mint amennyit egy helyi szolgáltató kérne” – mondta Giorgos Krasadakis, aki szintén a szakszervezet tagja. A lakhatás kérdését arra használják fel, hogy nagyobb nyomást gyakoroljanak rájuk, mert ha kirúgnak valakit, illetve nem újítják meg a szerződését, akkor az illető utcára kerül – mondta. Azt is elmondta, hogy a dolgozók nem fogadhatnak vendéget, amit biztonsági őrökkel ellenőriznek.

A szakszervezet többek között határozatlan idejű munkaszerződéseket, magasabb béreket és a munkaidő csökkentését szorgalmazza. A Setep már tíz sztrájkot tartott, mióta létrejöttek, az utolsót decemberben, de a Teleperformance nem hajlandó aláírni a kollektív szerződést, helyette megtorolta a szakszervezet vezetőin a munkabeszüntetéseket.

Képünk illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!