szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A központ azt célozza, hogy a design - formatervezés, formakultúra - nálunk meglehetősen elhanyagolt területe elfoglalhassa méltó helyét a magyar kultúrában és a magyar gazdaságban.

Az Erzsébet téri volt autóbusz-pályaudvar felújítás előtt álló épületegyüttesében Várhatóan jövő tavasszal megnyílhat a Magyar Design Központ Budapesten - közölte Bozóki András kulturális miniszter a helyszínen, a tervpályázat eredményhirdetéssel egybekötött sajtótájékoztatóján.

Pohárnok Mihály, a - majdani központ működtetésére a kulturális tárca és a Magyar Szabadalmi Hivatal által 2003 decemberében létrehozott - Design Terminál Formatervezési Tájékoztató és Szolgáltató Közhasznú Társaság ügyvezetője beszámolt arról, hogy az "A" épület földszintjén kiállítóteret hoznak létre. Az 1. emeleten nyílt szakkönyvtárat, design-adatbankot és előadótermet alakítanak ki, legfelül internetes design-portált működtetnek majd. A "B"
épület a vendéglátás helyszíne lesz.

Bozóki András az egyik legérdekesebb Bauhaus-épületnek nevezte az 1949-ben, Nyíri István tervei alapján emelt, jelenleg üresen álló épületegyüttest, amelyet 1977-ben védett műemlékké nyilvánítottak.
   
Kiemelte, hogy a művészet és a gazdaság között határterületet jelentő létesítmény eddig hiányzott a kulturális kínálatból. Torontóban, Japánban, Koppenhágában, Norvégiában már létezik ilyen központ, Helsinkiben pedig most épül - sorolta a példákat.
   
A Magyar Design Központ létrehozására meghirdetett tervpályázaton a zsűri nem adott ki első díjat, a létesítmény a második díjat elnyert, Golda János és Madzin Attila vezette csapat építészeti tervei alapján épülhet újjá - ismertette Janáky István, a bírálóbizottság elnöke.
   
Az eredeti elvárásoknak a tizenkilenc beadott pályamű közül egyik sem felelt meg maradéktalanul, így a második helyezett csapat készítheti el az engedélyezési és kiviteli tervet oly módon, hogy a harmadik helyezett, illetve a három megvett pályázat elemeit is felhasználhatja. A megvásárolt tervekért 1-2,5 millió forint közötti összegeket fizet az állam.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Skandináv design-hetek magyar kiállításokon

A skandináv designról mindannyiunk fejében él valamiféle kép. Többnyire sztereotíp: a skandináv design visszafogott, funkcionalista, minimalista. Aztán ha konkrét példákat kellene mondanunk, némileg bajban volnánk, s tízből kilencen a világszerte ismert svéd bútoráruházlánc nevét mondanánk. Másról, többről van szó.

Meixner Zoltán (hvg.hu) Világ

A világ legszebb tárgyai 2005-ben (fotók)

A designerek között az egyik leginkább vágyott elismerés, hogy az általuk formatervezett termék bekerüljön az International Forum (iF) Design "arany válogatásába". A hannoveri cég 51 évvel ezelőtt alapította a díjat, amelynek elnyeréséért ma már formatervezők ezrei versengenek szerte a világból. Nem csak a Gold Selectiont mutatjuk be, hanem a formatervező szakmát foglalkoztató kérdésekre is rávilágítunk.