szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

HA Schult német művész "szemét-hadseregének" ezer harcosa a kínai Nagy Fal, a moszkvai Vörös tér, a kairói piramisok és a párizsi új Diadalív után, néhány napra Brüsszel világhírű, középkori főterén sorakozik fel.

HA Schult különös szoborcsoportjának ember nagyságú alakjait különböző újra feldolgozható anyagokból - üres Coca-Colás dobozokból, számítógép-billentyűzetekből, fémhulladékokból - készítették.

"A szemét korszakát éljük. Szemetet termelünk, s mi magunk is szemétté leszünk. S amit itt látni, az nem más, mint saját magunk tükörképe" - nyilatkozta az alkotó az attrakciót bemutató brüsszeli sajtóértekezletén.

Schult egyébként sajnálta, hogy a hatóságok követelésére a "hadsereget" korlátokkal kellett körülvenni, azaz az érdeklődők nem mehetnek be a szobrok közé. "Ez az első eset, hogy ilyen követelést támasztottak" - tette hozzá szemrehányóan. Brüsszel után a "szemét-hadsereget" Londonban, New Yorkban, Santiago de Chilében és végül az Antarktiszon állítják majd ki. "Ez lesz a körút utolsó állomása" - nyilatkozta a művész, aki szerint az egész Föld szemétdombbá válik majd, ha az emberek nem döbbennek rá kellő időben a veszélyre.

HA Schult - aki 1939-ben született Németországban - az "akciózó művészet" hívének számít. A világ körüli úton lévő szoborcsoportja mellett hírnevét annak az akciónak is köszönheti, hogy egy már használaton kívüli berlini postaépületet szerelmes levelekbe "öltöztetett."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Építészet a szemétből

Mike Reynolds nem sorolható a hagyományos stílust követő építészek közé, de a 'modern' kifejezés sem illik rá. Szemétből, hulladékból dolgozik. Épületei talán nem mondhatók szépeknek, viszont környezetkímélők. Az Earthship volna a jövő bio-építészetének útja?