szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország lesz az első ország, amely bármilyen, a II. világháborúban eltulajdonított műkincset visszakap Oroszországtól.

Visszavárják a köteteket
A Református Kollégium könyvtára
© www.gradatio.hu
Ehhez az kellett, hogy az Országgyűlés kulturális bizottsága hétfőn egyhangúlag vitára alkalmas találja a kulturális értékek visszaszolgáltatására vonatkozó határozati javaslatot - az orosz fél ugyanis kölcsönösséghez köti az értékek visszaszolgáltatását.
 
Az Országgyűlés kötelezettséget vállal, hogy a Magyar Köztársaság soron kívül visszaszolgáltatja azokat az orosz nemzeti kulturális örökség részét képező értékeket, amelyek a II. világháború során és azt követően az Oroszországi Föderáció területéről elszármaztak és Magyarországon előkerülnek.
   
A külügyminisztérium jogi szolgálatának vezetője, Fekszi Márta úgy nyilatkozott, hogy a Sárospataki Református Kollégium könyvei remélhetőleg még az idén visszakerülhetnek Magyarországra. Az orosz restitúciós törvény két feltételt ír elő. Az egyik az, hogy az érintett államnak jogi formában garantálnia kell, ha a területén orosz nemzeti műkincs kerül elő, visszaadja. A másik értelmében az orosz dumának a konkrét műkincs visszaadásáról törvény formájában kell döntenie.
   
Fekszi Márta szerint remény van arra, hogy az említett jogszabályi feltételek megteremtése után a sárospataki könyvállomány - összesen 172 kötet - még az idén visszakerül Magyarországra.
   
"Az orosz féltől függ, hogy mikor csomagolhatunk" - fogalmazott.  Mint kifejtette, Vlagyimir Putyin orosz elnök döntött a műkincsek visszaadásáról. Az orosz kormány tárcaközi bizottsága az elnök döntése alapján határozott erről, és a duma április második felében tűzi napirendjére a vonatkozó törvényt. Az orosz fél minden olyan sárospataki könyvet visszaad, amelynek a létezéséről tudni lehet - tette hozzá.
   
Lezsák Sándor (MDF) és Halász János (Fidesz) az iránt érdeklődött az Országgyűlés kulturális bizottságában, hogy van-e Magyarország területén Oroszország területéről a II. világháborúban elszármazott műkincs, illetve Moszkva benyújtott-e bármilyen, visszaszolgáltatásra vonatkozó igényt.
   
"Nincs orosz műkincsről tudomásunk a Magyar Köztársaság területén és a mai napig semmifajta orosz igényt, sem írásban, sem szóban nem közöltek velünk" - tájékoztatott a jogi szolgálat főcsoportfőnöke.
   
A sárospataki könyveket Nyizsnyij Novgorodban őrzik. A Moszkvától több száz kilométerre keletre fekvő városban ősszel nyíló, magyar műkincseket bemutató tárlatról a tárca is csak a sajtóból értesült.
    
Magyarország a sárospataki könyveken kívül számtalan festmény, szobor és egyéb műtárgy visszaszolgáltatására vonatkozó igényét benyújtotta Oroszországnak. A listát először 2001-ben nyújtották át, majd 2002-ben kiegészítették.
   
A külügy- és a kulturális minisztérium szakértői, továbbá közgyűjtemények - például a Magyar Nemzeti Galéria, a Szépművészeti Múzeum és a Műcsarnok - régészei, restaurátorai és levéltárosai évekkel ezelőtt összeírták azoknak a műtárgyaknak a jegyzékét, amelyekről tudni lehet, hogy Oroszország területére kerültek és ma is fellelhetőek. Csaknem négyezer műtárgyról van szó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Moszkva: művet vissza nem adunk!

Moszkva továbbra sem szolgáltatja vissza a II. világháború végén Magyarországról elhurcolt műkincseket, miközben a Nyizsnyij Novgorod-i képzőművészeti múzeum kiállítást készít elő a hadizsákmányként a Szovjetunióba került műkincsgyűjteményből.