szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mintegy 2000 éves bibliai tekercs-töredékhez, 50 éve az egyik legfontosabb régészeti lelethez juttatott egy izraeli régészt találkozója egy beduinnal a Júdeai-sivatag egyik völgyében.

Hanan Esel, a tel-avivi Bar Ilan Egyetem régésze 1986 óta kutatott a Júdeai sivatag déli részén. Tavaly titkos találkozóra hívta egy beduin azzal, hogy szakmai segítséget kér tőle. A Holt-tenger mellett, egy faluban a beduin megmutatott a professzornak két kis barna bőrdarabot, amelyen héber írás volt, és amelyért állítólag - mintegy négymillió forintnak megfelelő - húszezer dollárt ajánlottak neki a feketepiacon. Azért fordult az ismerős izraeli régészhez, hogy az  fölbecsülje a töredékek értékét.

A találkozó azért volt szigorúan titkos, mert a leleteket be kellett volna szolgáltatni az illetékes hatóságnak, s ennek elmulasztása büntetendő cselekmény. Hanan Esel, ahogy most Tel-Avivban elmesélte, azonnal lefényképezte a tekercseket, mert nem is remélte, hogy viszontlátja azokat. Idén márciusban aztán újra felkereste a beduint, és a kétezer éves töredékek még megvoltak. Végül az egyetem nevében a régész megvette darabját 3000 dollárért (mintegy 600 ezer forint).

A két kis töredéken az írás Mózes III. könyvéből, a Tóra középső részéből való, és az időszámításunk szerint 135 körüli időre datálható. Vélhetően azoktól a menekültektől származnak, akik a zsidók rómaiak elleni, Bar Kochba vezette felkelésének leverése után a Holt-tengerhez közeli Nahal Arugot-i barlangokban húzták meg magukat. A tekercs-töredékeket az Izraeli Régiségeket Vizsgáló Hatóság veszi most górcső alá. Steven Pfann archeológus megjegyezte: érdekes és egyúttal bátorító, hogy a kies Júdeai-sivatagban az 1960-as évek óta az első szenzációs lelet került elő.

Chanan Eshel régész közlése szerint az újabb két töredék része annak a 15. tekercsnek, amelyet ebben a térségben találtak és abból a korból való, amikor a Bar Kochba vezetésével a zsidók felkeltek a rómaiak ellen az időszámításunk szerinti 132-135 között, de egyúttal az első olyan lelet, amelyen Mózes III. könyvéből való részletek vannak. Az izraeli régészek 1947 és 1956 között átkutattak 11 barlangot a Holt-tenger nyugati partján, és több mint 1000 ősi szöveget találtak, köztük az úgynevezett Holt-tengeri tekercseket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Látlelet a felemelkedő európai térségről

Miféle új kihívásokkal szembesülnek a rendszerváltozást sikeresen lezáró és az Európai Unió tagjává vált közép-európai országok? – ez Csaba László közgaszdász új, angol nyelvű könyvének egyik alapkérdése.

Világ

Szenzációs lelet az indonéziai törpe

Az emberi alkalmazkodás legszélsőségesebb példáját fedezték fel Indonéziában: a mindössze egy méter magas emberfélék 18 000 évvel ezelőtt éltek egy szigeten. A lelet alapján úgy tűnik, az emberre is hatnak azok az evolúciós erők, amelyek más emlősfajokban törpe változatokat alakítanak ki.

Kult

Hamisítvány a Jézusra utaló "régészeti lelet"

Az Izraeli Régészeti Hatóság szerint hamisítvány az az állítólag első századi osszárium (csontház), amelyen Jézus neve is szerepel. A csontházat múlt novemberi felbukkanása óta sokan Jézus Krisztus létezése első régészeti bizonyítékának tekintették.