|
Pauer Gyula Cipők a Duna-parton elnevezésű kompozícióját három hónappal ezelőtt avatták fel a Roosevelt tér és a Kossuth tér közötti szakaszon. Az alkotás hatvan pár korhű, vasból készült lábbeliből állt; a mű az 1944-45-ben nyilaskeresztes fegyveresek által Dunába lőtt áldozatok előtt tiszteleg.
|
A tettesek három vascipőt vittek el és egy továbbit is megpróbáltak lefeszíteni - mondta a budapesti emlékművet készítő Kossuth-díjas alkotó. A meglazított, negyedik vascipőt a rendőrségtől kapta meg. A magas szárú, fűzős lábbelit mintázó alkotást Pauer Gyula keddtől - a történtekről szóló felirat kíséretében - életmű-kiállításán mutatja be a Műcsarnokban.
Pauer elmondta, hogy a lopás éppen életmű-kiállítása megnyitásának napján, július 15-én történt, mégpedig nappal. Munkatársa fedezte fel, aki filmet készített a helyszínen.
Megemlítette, hogy a pótlást a saját költségén végezteti el, miután az emlékműnek nincs tulajdonosa; az alkotás művészi kezdeményezésre készült. Pauer Gyula levélben kérte, hogy a Fővárosi Önkormányzat vegye birtokba az emlékművet, így azt a későbbiekben a Budapest Galéria gondozná.
Az V. kerületi rendőrkapitányság ismeretlen tettes ellen lopás megalapozott gyanújával nyomoz az ügyben.