Német rövidek hastánccal
Ismét lesz rövidek éjszakája, ezennel német rövidfilmekből verbuválva. De nyakunkon a tavaszi fesztivál a Menyasszonytánccal, kiállításokkal és bluesfesztivállal. Aki arab ritmusokra szeretne mozogni, annak az A38-ra szervezett hastáncfesztivált ajánljuk; ám azok sem fognak unatkozni, akik a Fonót választják, három zenekar is húzza majd az ír talpalávalót.
Mozi
Animáció felnőtteknek
Akira
Az anime műfaj alapműve - felnőtteknek szóló mese. |
A film eredeti bemutatója 1988. július 16-án, Japánban volt. Európában utoljára tizenöt évvel ezelőtt mutatták be. A világ számos térségében vetítették, de jelenleg Magyarország az egyetlen ország, ahol műsorra tűzték.
Színes, japán animációs film, 125 perc, 1988
Rendezte: Katsuhiro Otomo
Kurz und Gut
Rövidek éjszakája 2.
Itt a Rövidek éjszakájának folytatása, most Kurz und Gut címmel készített újabb válogatást a Szimplafilm. Az 1997 és 2002 között forgatott német dokumentum- és kisjátékfilmek összesen 84 percben mesélnek a német életérzésről.
Német rövidek éjszakája Jelenet A tenger című rövidfilmből |
Az Illatok az 1952-es Námetországot idézi; a vasfüggöny lassan leereszkedik. Egy Berlinből Lipcsébe tartó vonatúton rutinszerű poggyászellenőrzés folyik. Achim és Herbert tanúi lesznek, milyen trükkökkel megy a nagystílű csempészet. Az öngyilkosság tűnik az egyetlen kiútnak Az Ina születésnapja című alkotásban. Ám több sikertelen kísérlete közben, Inaval mégis történik valami jó: megismeri Karlt, az 59 éves tűzoltót. Idő kell azonban, míg végre egymásra találnak... A diák című rövidfilmben a vekker lesz az, ami megváltoztatja egy ember életét. A vekker, amely nap, mint nap arra emlékeztet, hogy minden reggel iskolába kell menni.
Az Örökké című filmben Friedrich és Charlotte már 40 éve alkotnak egy párt. Minden ugyanolyannak tűnik, mint lenni szokott. Friedrich azonban lelke mélyén változásra, változatosságra, és talán még egy hosszabb szakításra is vágyik. Megteszi a lépést a szabadság felé, azonban hamar rájön, mennyi mindent elveszített.
Válogatás német rövidfilmekből, eredeti nyelven magyar felirattal, 84 perc
Szimpla Kertmozi, március 16.
A világ első klezmer-musicalje
Menyasszonytánc
Siménfalvy Ágota és Mészáros Árpád Zsolt © operettszinhaz.hu |
Hogyan alakul a két szerelmes sorsa? Mennyi viszontagságon kell keresztülmenniük, hogy megtalálják a kiutat és a boldogságot ebben a különös, román-magyar-zsidó hagyományok uralta világban, ahol a klezmer-zene ritmusára szenvedélyesen peregnek az események?
A Menyasszonytáncot, amely az első klezmer-musical a világon, a Budapesti Tavaszi Fesztiválon láthatjuk.
Budapesti Operettszínház, március 17-18.
Színház-cirkusz-varieté
Victoria Thierrée Chaplin: Aurélia oratóriuma
Színház, varieté, cirkusz — mágikus hely; felütve a misztérium álmok-szőtte világával. Ez az Oratorio d’Aurélia. Valószerűtlen találkozások, oda nem illő karakterek egy feje tetejére állított világban, semmi sem az, aminek… Nincs kezdete, és nem is ér véget, csak a képzeletünk vezette furcsa és költői logika halmozta képszilánkok miriádjai peregnek szemünk előtt. Az előadás életre kelti az álmokat, és elkalauzol abba a világba, ahol a számunkra lehetetlen a megszokott.
Victoria Chaplin és Jean Baptiste Thierrée, Aurélia Thierrée szüleinek nevéhez olyan világszerte hírhedt produkciók fűződnek, mint a Cirque Bonjour, Le Cirque Imaginaire és Le Cirque Invisible. Aurélia első lépéseit a színpadon éppen ezekben az előadásokban tette; édesapja bőröndös mutatványában ő volt az egyik csomag — testvére, James melett —, amelynek bámulatos módon lába kelt. Szülei nyomdokain indulva Aurélia eljutott saját jellegzetes kifejező eszközeinek tökéletes használatához; a fantáziával teli, meglepő trükkökkel fűszerezett előadásmódhoz. Budapestre az édesanyjával, Victoria Thierrée Chaplinnel közösen létrehozott darabbal érkezik, amelynek egyben főszereplője is. A kivételes minőséget képviselő látványszínház igazi csemegének ígérkezik, célja a legnemesebb értelemben vett szórakoztatás.
Budapest, Trafó, március 17-19. 20:00
Madame Pompadour is hordhatta volna...
Gyűjtők és kincsek
Különleges bútorok, porcelánok, ötvös remekek és textilek, az Iparművészeti Múzeum gyűjteményének gyöngyszemei. A budapesti múzeum történetében új szakaszt nyit ez a tárlat, amely hosszú idő óta az első állandó kiállítás, ami a múzeum rejtve maradó kincseiből mutat be összeválogatott kollekciót.
Reneszánsz korabeli cipő © imm.hu |
A múzeum raktáraiból szintén a kiállítás tárlójába került egy reneszánsz korabeli cipő, amelyet akár Madame Pompadour is hordhatott volna, az akkori divat szerint kizárólag fehér harisnyával. Az egyedi műremekek sorát gyarapítja a történelem első zenélő automatáinak egyike, egy több mint négyszáz éves, mozgó és muzsikáló szent alak, amelyhez hasonló csak kettő létezik a világon.
Budapest, Iparművészeti Múzeum, március 13-tól
Fotókiállítás
Révész Tamás New Yorkról
Az óriási tornyok és az egy ritmusra épülő hidak rengetegében eltörpül az élő, alkotó ember, aki mindezt létrehozta.
Révész Tamás Pulitzer Emlékdíjas fotográfus Tokióban mutatta be először New York című, 62 fekete-fehér képből álló kiállítását, amely szakmai körökben is óriási sikert aratott. A sorozatot három éven át készítette.
A különleges fotótárlat május 14-ig látható Budapesten, azután New York más testvérvárosaiba, azaz Pekingbe, Kairóba, Jeruzsálembe, Johannesburgba, Londonba, Madridba, Rómába és Santo Domingo-ba utazik.
Budapest, Kogart Ház, március 18 - május 14.
Terítéken négyszáz műtárgy
Művészet és kultúra Luxemburgi Zsigmond korában
Egy újabb kiállítás, amely a múltat idézi, s amely azt kísérli meg bemutatni, milyen is lehetett az élet a tizennegyedik századi Magyarországon. A világ 19 országának 100 gyűjteményéből kölcsönzött, csaknem 400 műtárgyat bemutató tárlat anyaga Luxemburgi Zsigmond magyar, majd német-római király, illetve császár (1387–1437) személyiségét és tevékenységét állítja középpontba.
A kiállításon Zsigmond korának festészete és szobrászata mellett az ötvös- és aranyművészet, a kódexfestészet és a fegyverkészítés remekműveit is megcsodálhatjuk.
Budapest, Szépművészeti Múzeum, március 19 - június közepéig
Bluesfesztivál a PeCsában
Pribojszki Mátyás a Pecsában is fellép szájharmonikájával © matyaspribojszki.com |
Az 51 éves Ripoff Raskolnikov először 1987-ben lépett fel Budapesten, azóta állandó szereplője a hazai blues-fesztiváloknak. Évekig élt Angliában, többször koncertezett az Egyesült Államokban. Elektromos és akusztikus gitáron játszik, zongorázik és énekel. Az amerikai Eric Sardinas delta- és countryblues kitűnő gitárosa tavaly Steve Vai előtt lépett fel. Az atlantai születésű, Olaszországban élő Kay Foster Jackson énekesnő az olasz Mike Sponzával lép színpadra. Kay Foster gospelkórusban kezdte, majd jazzt és bluest is énekelt. Mike Sponza gitáros-énekes a kilencvenes évek eleje óta van jelen az európai blueséletben, Blues Etcetera nevű együttesével. Magyarországon is fellépett.
A német B. B. and The Blues Shacks a negyvenes és ötvenes évek zenei világát eleveníti fel a fesztiválon, de nem nevezhető nosztalgiacsapatnak. Az 1989-ben alakult együttes a klubkoncertek mellett jelentős fesztiválokon vett részt, az Egyesült Államok leghíresebb blues-szórakozóhelyein is fellépett.
Budapest, PeCsa, március 18.
Ringó csípők
Hastáncfesztivál az A38-on
Hastáncosok és az Es-Suhur zenekar forró hangulatú táncestet ígér, sőt azt is, hogy a koncert utáni buliban az is megtanul az arab ritmusokra mozogni, akit eddig elkerült ez a szenvedély. A fellépő Es-Suhur tunéziai zenekar az arab országok zenei irányzatai közül a klasszikus keleti zene autentikus irányzatát képviseli. Koncertjükön tradicionális tunéziai számokat hallhatunk, legendás arab előadók klasszikus műveinek feldolgozásait, valamint felcsendülnek az egyiptomiak istennőként tisztelt énekesnőjének, Oum Kalthoumnak a legismertebb melódiái, amelyeket minden közel-keleti ember kívülről fúj, és a nyugati embert is lenyűgözik líraiságukkal, érzelmi telítettségükkel.
A koncerten ismert hastáncosok, a műfaj legjelesebb hazai képviselői lépnek fel. Az érdeklődők megcsodálhatják az Art of Orient tánccsoport - Németh Krisztina Amira, Nieto Mercedes, Schäfer Katalin – produkcióját, emellett Hadia, a Kanadából érkezett világsztár teszi az Es-Suhur zenekar egyedülálló koncertjét még különlegesebb élménnyé.
Budapest, A 38-as hajó, március 19. 20:00
Ír ritmusok a Fonóban
Az est fellépői közt lesz a Bran, az Eclectica és az Irish Rovers együttes. A Bran együttes 1993 óta a magyarországi ír zenei élet egyik legfontosabb résztvevője. Az általuk játszott dallamokat saját írországi gyűjtéseik anyagából válogatják: a vidám kocsmadaloktól a balladisztikus hangulatú ír- és angol nyelvű énekeken, és a régi hárfás hagyomány dallamain át a virtuóz hangszeres játékot igénylő népi tánczenéig terjed repertoárjuk, s hozzá táncot is tanítanak.
A 2000-ben alakult Eclectica együttes a XVIII.- XX. századi kelta eredetű népdalokat, breton és erdélyi táncdallamokat, saját szerzeményeket játszik, mindezt modernebb hangzásvilág keretében.
Az Irish Roverst 1992-ben Budapesten alakította a belfasti Patrick McMullan és Pejtsik Péter. A jelenlegi trió harmadik tagja, Torma Ferenc 1994-ben csatlakozott a zenekarhoz. Az Irish Rovers ír népzenét, tradicionális és kocsmazenét játszik, saját feldolgozásában. Pejtsik Péter egyéni hegedűjátékában tradicionális ír, progresszív rock, és klasszikus zenei elemek ötvöződnek az együttesre jellemző hangzásvilággá, amelyről az együttes felismerhető. A zenekar első CD-je Bridges and Rivers címmel 1994-ben jelent meg. Koncertjeiken gyakran – így ezen az estén is – csatlakozik hozzájuk Nicole Janss (Németország), aki furulyán, dudán és ütőhangszereken játszik.
Budapest, Fonó, március 18. 19:00