szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szabó István, Oscar-díjas magyar rendező is szerepet kapott az Őfelsége pincére voltam című most készülő új cseh filmben, amelyet a szintén Oscar-díjas Jirí Menzel forgat Bohumil Hrabal híres regénye alapján.

A cseh média által azonnal felkapott információt maga Menzel árulta el, aki egy évtizedes vita után márciusban fogott hozzá a nagy érdeklődéssel várt film forgatásához.
   
"Szabó régi barátom, de egyben kortársam is." - jelentette ki Menzel, aki a hatvanas évek második felében a Szigorúan ellenőrzött vonatok című filmjéért kapott Oscar-díjat, amely szintén egy Hrabal írás adaptációja.    Menzel újságíróknak elmondta: Szabó István jutott az eszébe, amikor azon gondolkodott, hogy kire is ossza új filmjében egy gazdag tőzsdei vállalkozó szerepét. "Kissé szorongva, inkább félig komolytalanul megszólítottam ezt a finom és intelligens filmest, aki nagy és kellemes meglepetésemre igent mondott" - mesélte a rendezései, illetve film- és színházi szerepei által nálunk is jól ismert és kedvelt cseh művész.
   
Szabó István Oscar-díjas Mefisztója az egykori Csehszlovákiában is hatalmas sikert aratott. Szabó legutóbb egy éve járt Csehországban, amikor a Febiofest nemzetközi filmfesztiválon Prágában bemutatták a Csodálatos Júlia című új alkotását.
   
Az Őfelsége pincére voltam című, 85 millió koronás költségvetéssel készülő film  bemutatóját decemberre tervezik, főszerepeit Ivan Barnev bolgár, Oldrich Kaiser cseh színész, és Julia Jentsch német színésznő alakítják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Itthon

Száznál több értelmiségi kiállt Szabó István mellett

A magyar szellemi élet száznál több képviselője biztosította támogatásáról Szabó István filmrendezőt, akinek 1956 utáni ügynöki tevékenységét az Élet és Irodalom hozta nyilvánosságra legutóbbi számában. Jegyzetírónk szerint azonban kicsit furcsa, hogy bizonyos körökben az üzenethozót, Gervai Andrást csépelik, ahelyett, hogy az akkori titkosszolgák felelősségét vetnék fel. Szabó István vasárnap már azt mondta: magát mentette, amikor 19 éves korában aláírta a beszervezéséről szóló papírt.

MTI Társadalom

A Die Welt Szabó István ügyéről

A leleplezés, hogy Szabó István filmrendező 1957-től a hatvanas évek elejéig beszámolókat írt a belső elhárításnak tanárairól és diáktársairól, Magyarországon olyan robbanóerővel bír, mintha Németországban az válna ismertté, hogy Günter Grass író az amerikai hírszerzésnek, a CIA-nek dolgozott - írta a berlini Die Welt.

Itthon

Szabó István ügynökügye

Újabb köztiszteletben álló személyiségről derült ki - ezúttal is akaratán kívül -, hogy együttműködött a pártállami titkosrendőrséggel. A történet főszereplője Szabó István Oscar-díjas rendező, aki filmjeiben maga is gyakran feszegette a hatalommal való együttműködés és a moralitás összefüggéseit.

MTI Itthon

Szabó István: magamat mentettem

Szabó István filmrendező a héten tett nyilatkozatait módosítva a közszolgálati televízióban vasárnap este közölte, magát mentette, amikor 19 éves korában aláírta a beszervezéséről szóló papírt és ügynökként több éven át jelentett a Színház-és Filmművészeti Főiskola hallgatóiról.

MTI Itthon

Három ügynök is volt Szabó István osztályában?

Szabó István azt mondta, korábban "nem volt meghatalmazása", hogy ügynökmúltjáról beszéljen; az Oscar-díjas filmrendező és egykori főiskolai osztálytársai közösen értékelték az 50 évvel korábban történteket a sajtónak.