szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországon közepes minőségű a könyvkiadás, a könyves műhelyeknek ugyanis nincs pénzük a magas előállítási költségű kiadványok gondozására – értett egyet több kiadóvezető a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál szombati eszmecseréjén, ahol markáns ellenvélemény is megfogalmazódott.

Bart István, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének elnöke rámutatott, hogy a minőségi könyv alkotása nagyon drága mulatság, sokszor évekig tartó és lassan megtérülő beruházás.

Gyurgyák János, az Osiris Kiadó igazgatója egyetlen szóval társította a minőségi könyvet: veszteséges. Azt mondta, sokszor 1000-1500 példányt sem tudnak eladni az ilyen kiadványokból.

"A kultusztárca kihátrált mögülünk" – fogalmazott, hozzátéve, úgy tűnik, hogy a minisztérium szerint nincs szükség az ilyen könyvek kiadóira. A szakkönyvek forgalmának utóbbi években tapasztalt csökkenését drasztikusnak nevezte.

Kőszeghy Péter, a Balassi Kiadó vezetője szerint bármelyik színvonalas magyarországi kiadó képes minőségi könyvkiadásra, de egyszerűen nincs rá pénz, a többszörös korrektúra, az igényes tipográfia, az előállítás sokba kerül. A minőséget a magyar piac nem fizeti meg – mondta, és úgy értékelte, hogy a könyvkiadás színvonala az elmúlt két évtizedben egyértelműen romlott.

Matyi Dezső, az Alexandra Kiadó tulajdonosa „messzemenőkig” nem értett egyet azzal az értékeléssel, hogy romlik a minőség. Az Alexandra nevében kikérte magának azt a véleményt, hogy nincs minőségi könyvkiadás, amelyet szerinte nem csak a szűk értelmiséget érdeklő kiadványokra kell érteni. Kiadója minőségi könyveket jelentet meg, legyen szó krimiről, szakács- vagy egyéb könyvről – mondta.

Szerinte már Magyarországon is kereskedelmi könyvkiadás van, és a piac mai szereplői a minőségi kiadás irányába léptek. A többi kiadóvezetővel szemben úgy látja, mindent el lehet adni, csak fel kell tudni mérni az igényt. Ez esetben a magas előállítási költséget érvényesíteni lehet az árban. A veszteségesség szerinte abból adódik, hogy a kiadók túlbecsülik a keresletet.

Szóba került az a minőségi könyvkiadás szempontjából kártékony jelenség is, hogy a piacon nagy szeletet hasítottak ki maguknak a „gagyi” kiadványok, a silány papírra nyomott, igénytelen, olcsó könyvek. Matyi Dezső szerint ezen kár keseregni, szerinte a nagy áruházláncokat nem lehet rábírni, hogy csak minőségi könyveket árusítsanak, nekik a könyv ugyanolyan árucikk, mint például a szaloncukor vagy a májkrém.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Könyvfesztivál csütörtöktől

A XIII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál csütörtökön nyitja meg kapuit a Budapest Kongresszusi Központban; idén Spanyolország és Jorge Semprún a díszvendég.

MTI Kult

Kiállítás nyílt a sárospataki könyvekből

Vlagyimir Putyin orosz elnök, valamint Sólyom László köztársasági elnök és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jelenlétében szerdán megnyitották a sárospataki könyveket bemutató kiállítást a Magyar Nemzeti Múzeumban.

Vélemény

Se koncepció, se dizájn: jelenlétünk a Frankfurti Könyvvásáron

A magyar standnak két értelmes momentuma van. Az egyik polcon magyar szerzők idegen nyelven megjelent művei; bár a koncepció nem látszik. Egy kellemesebb sarokban meg az utóbbi időben megjelent, nagyobb visszhangot kiváltó szépirodalmi művek sorakoznak. De a többi botrány. - Kritikusunk a helyszínen járt.

hvg.hu Kult

Milyen volt a tavalyi könyvpiac?

A Nagy Könyv évében ugyan jó mérleggel zártak, mégis stagnáló piacot, „beállt“ viszonyokat várnak 2006-ban a könyvpiac szereplői. Az elmúlt 15 év sikertörténete, a magyar könyvpiaci konjunktúra megtorpan? Vagy – más olvasatban – csak elérte lehetőségei jelenlegi maximumát? Miközben stabil az üzletmenet, számos kérdés megválaszolatlan marad, például az is, miből éljen az író, a fordító? A hvg.hu visszatekint a könyvpiac tavalyi évére.

MTI Kult

Két magyar regény a brit könyvversenyben

Hat kelet-európai könyvet - köztük Kertész Imre és Szabó Magda két regényét - is beválogattak a brit The Independent című napilap könyvdíjának legjobb külföldi regényei közé.