szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ugye emlékszünk még? Nemrég közel negyven fokos hőség volt, kárhoztattuk a nyarat, s most meg, bezzeg, kapaszkodnánk az utolsó napsugarakba. Késő. Hanem elkeseredésre semmi ok, a programok átsegítenek a krízisen! Felkelés a Süss Fel Napban, Vidorkodás Nyíregyházán, emlékezés a régi párkeresésekre a mozikban, fényszobrok és ókori bárkák, gömbölyű labdák és világos képstruktúrák. A vénasszonyok nyara jegyében. Minden korosztálynak...

Mozi

Csajozós film egy csajozós könyvből?
Egyetleneim

Tóth Orsolya
Ő a lány. Az egyik.
© port.hu
A  kérdésre a választ a rendező adja meg. "A nőkkel kapcsolatos egyre tragikomikusabb és szövevényesebb kalandjaim elviselésére azt találtam ki, hogy megfilmesítem kudarcaimat" - vall alkotásáról Nemes Gyula, a film rendezője, s ez akár a hasonló című könyv szerzőjének, Beregi Tamásnak is lehetne a krédója. A film sajátos, nyers, fésületlen stílusban, szédítő kameramozgásokkal, 4500 vágással jeleníti meg a mindnyájunk által ismert helyzeteket és helyszíneket. Kerekedett ebből egy vígjáték egy mániákusan társat kereső fiúról. A filmben két történetszál váltogatja egymást: egy burleszkszerű társkeresési hajsza és egy tragikomikus szerelmi történet. A főhős életformája az ismerkedés: ismerkedik utcán, bulikon, kerthelységben, táncházban, házibulin, koncerten, könyvtárban, múzeumban, buszon, a Margitszigeten, chaten, moziban és a Szigeten. A háttérben pedig dübörög (mi más is dübörögne, ha nem a gazdaság?), a budapesti éjszaka: a Zöld Pardon, a West Balkán, a PeCsa, az A38, a Sziget. A hazai elektronikus és alternatív zene legjobbjai is megszólalnak DJ Palotai szerkesztésében.

A komikus, egyre abszurdabbá váló társkeresést egy felszabadult, tragikus, őrült szerelem képei oldják fel. A fiú a Szigeten megismerkedik egy lánnyal, akivel elvonultan élnek a Kopaszi gáton. Lázadásuk a világ ellen lassan aláássa kapcsolatukat. A lány romlott nőként viselkedik, mindenki prédájaként írja le magát. Kiderül, hogy a fiú volt az egyetlen az életében. A fiú elkergeti a lányt, és ekkor döbben rá, hogy ő volt élete szerelme. A két történet egymásnak kölcsönös folytatásai, végtelen kört alkotva.

Színes magyar játékfilm, 76 perc, 2005
rendező: Nemes Gyula
szereplők: Kovács Krisztián,
Tóth Orsolya, Beregi Tamás, Kenyeres Bálint

Odesszától Indiáig
A Zsidó Nyári Fesztivál filmjei

Részlet Monica Csango filmjéből.
Múltkutatás
© exposed.no
Az Erzsébet körúti Örökmozgó Filmszínház vetíti a Zsidó Nyári Fesztivál filmkínálatát, amelyből az alkotások zöme most először lesz látható Magyarországon.
 
A sorozat szeptember 1-jén, pénteken este az Urlicht (Ősfény) című magyar kisjátékfilmmel kezdődik, amelyet Groó Diana rendezett. Főszereplője, Adél álmában nagynénjével, Mally nénivel és soha sem ismert családtagjaival utazik Auschwitz felé.
 
Ezen az estén látható az Örökre a tiéd (Forever Yours) című norvég filmet, amelynek Monica Csango a rendezője. Az egykori munkaszolgálatos nagypapa - akinek eltűnése családi titok -, egy fénykép szerint évtizedekkel később Indiában bukkant fel. A Norvégiában élő, magyar származású unoka, Monica Csango, Indiáig  megy, hogy tisztázza a különös történetet.
 
Az Odessza! Odessza! az Izraelben született és Párizsban nevelkedett Michale Boganim rendezőnő alkotása. Odesszából származó orosz zsidók sorsát követi három különböző országban. A több díjjal kitüntetett filmben vallomások hallhatók a vándorlásról, a diaszpóra-létről. Mint az egyik szereplő megfogalmazza: "Odesszában zsidók voltunk, Izraelben oroszok". 

Szombaton először az Utazás Jeruzsálembe című bolgár-német filmet vetítik, amelynek rendezője Ivan Nicsev a bolgár filmművészet kiemelkedő alkotója. Két német-zsidó gyermeket 1942-ben nagybátyjuk Palesztinába akar juttatni. A nagybácsi halála miatt a gyerekek Szófiában maradnak pénz, nyelvtudás nélkül.  Bolgár vándorszínészek segítségével kerülnek fel végül egy Palesztinába tartó hajóra.
 
A mozi galériáján megy a Zsidónegyed című, ötrészes magyar dokumentumfilm, Ocsenás Tamás munkáját. A film kutatók, szakértők segítségével, korabeli fotókon, dokumentumokon keresztül mutatja be a budapesti zsidó negyed történetét a 16. századtól. 
 
Szombaton látható az Élj és legyél című francia-belga-izraeli film. Radu Mihaileanu - az Életvonat rendezője - filmjében azt dolgozta fel, amikor a Moszad, az izraeli titkosszolgálat amerikai segítséggel szudáni menekülttáborokból több ezer etiópiai zsidó gyereket menekített Izraelbe. A kilencéves keresztény főhőst édesanyja juttatja Izraelbe, ahol egy szefárd család örökbe fogadja, de a gyerek attól retteg, hogy kiderül származása.
 
Vasárnap ismét látható az Odessza, Odessza és az Urlicht című film.

Budapest, VI. Erzsébet krt.; Örökmozgó Filmszínház


Őszelő, vagy nyárutó?
Zenés szombat esték a Királyi Palotában

A nyár elmúlta nem kellemes élmény, de a koraőszt bearanyozhatják a nyárias zenés esték. Brrr; ennyi felesleges nyarazás, meg őszözés után forduljunk rá a lényegre inkább...  A Magyar Nemzeti Galéria, a Budapesti Történeti Múzeum és az Országos Széchényi Könyvtár közös koncertekkel, kiállításokkal és tárlatvezetésekkel várja a közönséget. Tehát.

A Nemzeti Galériában szeptember első szombatján a kibővített Trio Grande zenekar Vivaldi és Piazzolla műveket ad elő, este nyolckor. A Galéria mindhárom alkalommal vezetést tart a Habsburg nádori kriptában, és jó idő esetén kinyitja a kupola panorámateraszát, és lesz tárlatvezetés a Luthertől Bauhausig című kiállításon is. A Budapesti Történeti Múzeumban a Gótikus szobrok a budai Királyi Palotából című tárlatra várják az érdeklődőket, míg a Tervezte Mészáros Éva - 50 év divatja című kiállítás után a látogatók részt vehetnek egy beszélgetésen, amelyen a tervező is megjelenik. A reneszánsz és török dallamokról a Musica Historica együttes gondoskodik. Az Országos Széchényi Könyvtárban az első szombaton a látogatók a Mítosz és valóság című tárlatot tekinthetik meg, amely a Magyarországon honos latin nyelvű történetírásról szól, egészen a XV.-XVI. századra visszanyúlóan. A tárlatvezetés mellett muzsikaszó is lesz, a Misztrál együttes zenél majd.

Budai Vár, szeptember 2., 16., 23.


Sőt, inkább vigadjunk...
VIDOR fesztivál
 
Szeptember elsején kezdődik Közép-Európa legnagyobb világzenei fesztiválja, a legvidámabb hazai összművészeti rendezvénysorozat, a VIDOR Fesztivál, amelyre Nyíregyházán kilenc napon át várják a látogatókat.

Idén 50 helyszínen 400 produkció lesz látható, a világzenei program keretében három kontinens 15 országának 140 zenésze vesz részt. A Buena Vista Social Club kubai együttes szólistája, Eliades Ochoa a nyitó napon ad koncertet a nyíregyházi Kossuth téren, és föllép többek között Salif Keita, az afrikai zene királya, Yuri Buenaventura, a salsa Don Quijotéja, és Lura, a Zöldfoki-szigetek legújabb morna-énekes csillaga. Snétberger Ferenc gitárművész, Palya Bea énekes, Lajkó Félix és Balogh Kálmán zenész is ott lesz a fellépők között.

A közönség a vígjáték-szemlén 14 színházi és hat utcaszínházi produkciót láthat. Az előadások közül a kilenc legjobbat a Szinetár Miklós vezette zsűri díjazza majd. A Kossuth téren a legfrissebb magyar filmvígjátékokat vetítik, többek között a Csak szex és más semmi- t és az Üvegtigris 2 című alkotást. Mindezek mellett képzőművészeti kiállításokat nyitnak Salvador Dali, Rippl-Rónai József és Wahorn András műveiből.

Nyíregyháza, szeptember 1-9.

Képzőművészet és látványosság (Oldaltörés)

Fényterek
Bohus Zoltán kiállítása

Bohus Zoltán műve.
Fénytörés, törés nélkül
© Habatat Galleries
A hetvenes-noylcvanas években élte virágkorát a hazai progresszív üvegművészet, az a bizonyos új üveg; amelynek egyik legkomolyabb képviselője volt (és maradt) Bohus Zoltán. Fényterek című, Az első 40 évem alcímű kiállítása az Iparművészeti Múzeum kupolatermében nyílt meg. A művész a mintegy 30 munkát felvonultató tárlaton korai, fémből készült, a minimál art jegyében született plasztikáktól emlékművek, köztéri alkotások tervein át a legutóbbi, a most először kiállított üvegszobrokig igyekszik bemutatni első negyven évének munkásságát. Kiállított művei az úgynevezett hideg üveg ragasztott, csiszolt, polírozott technikájával létrehozott képzőművészeti alkotások, melyekben a tér-fény-üveg kapcsolatait elemzi.

Bohus Zoltán mintegy 40 éve üvegművészek generációit oktatja a Moholy-Nagy László Művészeti Egyetemen. Alkotásaiból az 1970-es évek óta itthon, és külföldön rendszeresen kiállítás nyílik.

Budapest, Iparművészeti Múzeum, augusztus 29 - szeptember 17.


Szűrt fényben
Ablakok festményen és nyomaton

 
Jurriaan Molenaar holland festőművész Ablakok (festmények és printek) című kiállítása látható Budapesten. Művei meglepő nézőpontokból ábrázolnak egyszerű építészeti szerkezeteket: képein a nyitottság és a zártság egymással összhangban érvényesül. A művész festészetére jellemző a komor színek használata. Képein az épületek szűrt fényfüggönybe burkolóznak, hiszen meggyőződése szerint egy jó festmény mindig többet rejt el, mint amennyit megmutat.

A galéria két évvel ezelőtt mutatta be 4 holland művész című tárlatát, amely a hollandiai Tanya Rumpff Galériával való együttműködés első projektje volt, Molenaar műveit akkor láthatta először a magyar közönség. A hollandiai és a magyar galéria közti együttműködés eredményeként Molenaar egy négy hónapos budapesti műteremprogramon vesz részt, a mostani kiállítás az ez idő alatt készült festményeit és nyomatait mutatja be.

Budapest, acb Kortárs Művészeti Galéria, szeptember 7 – október 13.


Futballogram: A labda útja
Szombathy Bálint kiállítása

Szombathy Bálint, Vajdaságból elszármazott, s leginkább a neovavantgarde generációhoz tartozó képzőművész alkotásain a labda útját követhetik nyomon az érdeklődők. A művész a labdajátékban lakozó rejtett szépséget örökítette meg, hiszen ő maga is régóta szereti a focit, amelyben elsősorban a játékosok mozgása és a labda útjának szépsége fogja meg, nem a csapatok összjátéka. Erről a mozgásról az 1970-es években készítette el első rajzait, és ezt az ötletét a nyári világbajnokságon felújította.

Most ezekből a különös, hálózatot idéző rajzokból láthatnak húszat az érdeklődők, ami azt jelenti, hogy 10 mérkőzés két félidejét vetette papírra az alkotó. Szombathy Bálint júliusban Hollandiában lerajzolta a foci vébé egyik elődöntőjét, a portugál-angol meccset, és a rajz bekerült a Van Gogh gyűjteményéről és 25 hektáros szoborparkjáról híres otterlói Kröller-Müller Múzeum gyűjteményébe. A művész két rajzát a belgrádi Modern Művészetek Múzeumában, továbbiakat olasz magángyűjteményekben őriznek.

Budapest, Erlin Klub Galéria (Ráday utca 49.) augusztus 31- szeptember 13.


Gályázás, rabszolgák nélkül
Római gálya a Dunán
 
Időutazás a vízen: megérkezett első magyarországi állomására, Dunaremetére az a "reprint" római gálya, amely augusztus 16-án Augsburgból indult. A Passaun és Linzen áthaladó vízi jármű a Nyugat- és Dél-Európa közötti kapcsolat erősítését, történelmi és kulturális határainak bemutatását tűzte ki célul. A közel három hétig tartó utazás során a gálya kiköt majd Komáromban, Esztergomban, Szentendrén és Budapesten. A fővárosban, szeptember 2-3-án az aquincumi múzeum látja majd vendégül a csapatot, ahol kulturális program kíséretében, a gályát az érdeklődők is kipróbálhatják. A legénységet egyetemi professzorok és diákok alkotják majd. 

A hajó szabadon látogatható, a „földi kísérők” pedig mind a 18 állomásnál szabadtéri római tábort és a korra jellemző történelmi kiállítást készítenek, melyek szintén megtekinthetők. A 20 méter hosszú és 2,8 méter széles gálya hű másolata az egykori római dunai hadigályáknak.

Budapest, szeptember 2-3.

Buli (Oldaltörés)

Tartósított Borz
Kispál originál

Egy idő után minden zenekar elkezd visszafelé kutakodni. Kiásni a fránya gyökereket. A Borzok most eredeti, régi (legrégebbi) felállásukban játszanak. Az alapító trió (Brautigam Gábor-dob, Kispál András-gitár, Lovasi András-basszgitár, ének), néhány esetben Ózdi Dezsővel (szintén basszusgitár, olyankor Lovasi valami mást csinál) kiegészülve az első négy lemez anyagával tesz egy kis időutazást.

Az erős pécsi kötődésekkel bíró Kispál és a Borz 1987 óta működik. A korai Kispál és a Borz muzsikájában a Police hatása, szálkás gitárhangjai éppúgy felfedezhetők, mint a hazai underground lenyomatai, de a tagok mindebből jellegzetesen egyéni világot hoztak létre. Őszülő halántékkal is; elő a régi srácokat!

Budapest, A38-as hajó, augusztus 31. 21:00


Napkelte
Süss fel Nap nyitóbuli


Felkelés, azaz napfelkelte, a város egyik legkisebb, de egyik legjobb koncerthelyszíne megkezdi őszi szezonját. Méghozzá nem is akármilyen nevekkel. Az elektronikus muzsikát minden egyébbel szívesen keverő helyszín most több előadót hívott a digitáliák világából. A Sound-O-Phonics prezentálja nekünk a ceremóniát: Mindscape (red light, dsci4, spawn); Jade & Matt-u (1210, moving shadow, bse); Skeam & Sickboy (subscope, guerilla crew); Zero Method (torespont radio). Nahátakkor. Van még kérdés?

Süss fel Nap
Budapest, V., Honvéd u. - Szt. István krt. sarok

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!