szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Michael Bloomberg polgármestert szeretné megnyerni a New York-i magyar kulturális intézet ahhoz, hogy beszédet mondjon a Times Square közelében elhelyezett két 56-os óriásplakát alatt. A forradalom reklámozása több emigráns magyar szerint sérti 1956 emlékét.

"Legyünk bátrak, reklámozzuk a történelmet!" – mondta Orsós László Jakab, az Egyesült Államokban működő egyetlen magyar kulturális intézet igazgatója Washingtonban akkreditált magyar újságíróknak. Az 50. utca sarkán, egy alacsony épület tetején - egy Famiglia Pizza étterem és egy szépségszalon felett - két hatalmas plakát idézi az 1956-os magyar forradalmat. Két korabeli fekete-fehér fotó (Erich Lessing és Kis Jenő munkája) egy harckocsit és utcán menetelő tömeget ábrázol, mindkettő közepén a felirat: 1956 Hungary. Angol nyelven az egyiken az olvasható, "forradalmunk nem egy mozifilm volt", a másikon pedig a kulturális intézet 56-os dokumentumportáljának a címe, reimaginefreedom.org.

A "Times Square kapujaként" emlegetett utcasarkon naponta 65 ezren fordulnak meg. Az október végéig látható óriásfelületekért 100 ezer dollárt, mintegy 21 millió forintot fizet a magyar állam - tájékoztatott a kulturális intézet igazgatója, hozzátéve, ilyen plakátok elhelyezése Budapesten, a Deák téren hasonló összegbe kerülne.

Michael Bloomberg polgármester – mint sajtóirodája jelezte – hajlandó szeptember 21-én fellépni a helyszínen, de az ügyben még nincs végleges döntés.

Ez "kommerszen túli országreklám" – fogalmazott Orsós, aki szerint a konzervatív kultúrareprezentációba belefáradt világban valami újféle országimázzsal kell megjelenni. Mint mondta, "azt szeretnék megmutatni, a kultúra szélesebb a művészetnél".

Az 56-os forradalmat hirdető plakátok miatt több 56-os emigráns magyar rosszallását fejezte ki. Magyar Kálmán, a forradalom emlékünnepét szervező New York-i szervezőbizottság tagja a Magyar Lobbi internetes fórum "heti akciólevelében" úgy fogalmazott: a mai amerikaiaknak ezek a fényképek teljesen rossz üzenetet hordoznak, a plakátsorozat "lejáratja a magyarságot, Magyarországot és a forradalom emlékét".

Az Amerikában élő ötvenhatosok közismert képviselője, Lipták Béla az MTI-nek azt mondta: 56 emléke az átlag amerikaiak számára méltóságos emlék, nem a Coca-Cola hirdetések közé való. Szerinte a páncélost ábrázoló képről egy amerikainak Irak jut eszébe. Meg van győződve arról, hogy ezt a nagy összeget inkább egy maradandó dologra kellett volna fordítani. A Szabadság-szobor lábánál levő szoborparkban – ahová minden turista elmegy – emlékművet lehetett volna állítani például a "pesti srácnak".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fókuszban

1956: évfordulós előkészületek

Folyamatos költségvetési korrekciók, elúszott pályázatok s a központi emlékmű körül folyó elkeseredett viták jellemzik egyelőre az 1956-os emlékévet, amely az eredetileg elképzelt 365 nap helyett igazából talán csak egy hosszú hétig fog tartani. Az 50. évfordulón a tervek szerint újonnan készült Kéthly Anna-, Mindszenty József-, Bibó István- és persze Nagy Imre-szobrokról is lehull majd a lepel.

Hét nap

ÜZLETELÉS 56-TAL

Kisebb botrányba fulladt kedden az Európai Parlament plenáris ülésén a Franco egykori spanyol diktátor hatalomra...

MTI Itthon

Soha nem látott 1956-os fotók Budapesten

Eddig még soha be nem mutatott, ,56-os menekültekről készült képeket tett közzé csütörtökön az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának regionális képviselete Budapesten, a fotók a világszervezet genfi archívumából kerültek elő.

MTI Itthon

Bush-beszéd: Irak is meríthet 1956-ból

Az 1956-os magyar forradalom, majd 1989, a magyar szabadság kivívása az iraki és a világ valamennyi, szabadságra vágyó népe számára ihletet és reményt ad - jelentette ki Gorge W. Bush amerikai elnök Budapesten, a Citadellán mondott beszédében.

Itthon

Wittner Mária külön akarja megünnepelni 1956 évfordulóját

Meglehet, hiábavaló lesz Göncz Árpád, Sólyom László és Kosáry Domokos arra irányuló felhívása, hogy az 1956-os szervezetek együtt ünnepeljék a forradalom ötvenedik évfordulóját, mert Wittner Mária 56-os halálraítélt néhány 56-os szervezetet külön megemlékezésre szólít fel - olvasható a Népszabadságban keddi számában.

MTI Itthon

Szent István-díjat kapott Dosztál Béla 56-os forradalmár

Dosztál Bélát, az 1956-os forradalom székesfehérvári eseményeinek egyik vezetőjét tartotta méltónak az idei Szent István-díjra az elismerés odaítéléséről döntő kuratórium. A kitüntetést Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök, a kuratórium elnöke adta át. A 83 esztendős Dosztál Béla a forradalom székesfehérvári nemzeti bizottságának titkára volt.

MTI Kult

Ötven könyv jelenik meg idén 1956-ról

Mintegy félszáz, az '56-os forradalomhoz kapcsolódó könyv jelenik meg állami támogatással idén Magyarországon - derül ki a Miniszterelnöki Hivatal '56-os emlékbizottságának adataiból.