szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Igazi szenzációk hete ez. Cirkuszfesztivál Budapesten, a műfaj új, színházias irányának szentelve. Mahler-ünnep, az amszterdami Concertgebouw zenekarral. Emlékezés Latinovits Zoltán életművére Veszprémben. Filmsorozat Sigmund Freud jegyében. Bor és kultúra ünnepei országszerte. Kiállítás az 50-es évek mindennapjairól. Egy új Almodóvar-bemutató. Mondtuk: igazi szenzációk hete ez. A hvg.hu segít válogatni!

Film

Raimunda nagyanyjának szelleme
Volver

Penélope Cruz Almodóvar új filmjében.
Mindenki a túlélésért küzd
Almodóvar megunhatatlan. A jóféle spanyol szürrealista tradícióba illeszkedő, közben a lélek mélyébe ásó, nomeg a test ördögével kacérkodó filmjei mindig valami újat rejtenek. A Volver a túlélésről szól. Minden egyes szereplő, még a nagymama szelleme is, a túlélésért küzd. "A legnehezebb dolog a Volver elkészítése során a történet megírása volt" - nyilatkozta maga a rendező. Almodóvar új filmjének helyszíne Madrid, ráadásul napjainkban.

Raimunda egy fiatal, keményen dolgozó és igen vonzó édesanya, aki munkanélküli férjével neveli serdülőkorban lévő lányukat. Nővére, Sole viszont igen félénk nő, aki egy illegális fodrászszalonban keresi kenyerét. A férje faképnél hagyta és lelépett egyik ügyfelével. Sole azóta egyedül él. Egy tavaszi vasárnapon Sole felhívja Raimundát, hogy tájékoztassa őt Paula nénikéjük haláláról. Raimunda nagyon szerette nénikéjét, mégsem tud ott lenni a temetésen. Sole egyedül tér vissza szülővárosába, ahol a szomszédok közlik, édesanyja visszatért a túlvilágról, hogy Paula nénikéjének gondját viselje betegeskedő éveiben.

Színes, feliratos spanyol játékfilm, 120 perc, 2006
Rendezte: Pedro Almodóvar
Főszereplők: Penélope Cruz, Carmen Maura, Lola Duenas, Blanca Portillo

Mozianalízis
Freud-filmhét az Örökmozgóban
 
 

Sigmund Freud
A lélek mélye és a mozi sötétje
© AP
Hosszú ideig tilos volt minálunk, hogy aztán mindent tőle eredeztessünk. Értés és félreértés, feldezés és felejtés, ez veszi körül a Freud életművét; éppen azért nem haszontalan szemügyre venni, hogyan, hol hatott a művészetre mindaz, amit képviselt. Freud-filmhét lesz a budapesti Örökmozgó Filmmúzeumban, ahol nyolc alkotást mutatnak be abból az alkalomból, hogy 150 éve született a pszichoanalízis "atyja". Noha a XX. század egyik legnagyobb hatású gondolkodójának tartott Sigmund Freud elutasította a pszichoanalízis elméletének és módszerének filmes ábrázolását, életműve kitörölhetetlen nyomot hagyott a világ filmtörténetében.
 
Néhány alapvető filmtörténeti alkotás mellett olyan dokumentumfilmeket tűznek műsorra, amelyek azt bizonyítják, hogy Freud örök téma, máig jelen van mind a filmművészetben, mind pedig a tudományos életben. A filmhét sorozatának első darabja a Sabina Spielrein című, 2002-ben készült svéd-dán-finn alkotás. A programban szerepel még Georg Wilhelm Pabst Egy lélek titkai című rendezése (1926), John Huston 1962-ben készült Freud: A titkos szenvedély című filmje, valamint Alfred Hitchcock két munkája, az Elbűvölve (1945) és a Szédülés (1958). A dokumentumfilmek között megtekinthető a Freud fürdeni megy (2006, osztrák), A fiatal Freud (1976, osztrák-nyugatnémet), továbbá a Sigmund Freud - Utak és felismerések (2006, osztrák-francia) című alkotás.

Budapest, Örökmozgó, szeptember 9-től

Színház

Isten hozta...
Latinovits emléknapok Veszprémben

Latinovits Zoltán rendez
Veszprémben hagyták dolgozni
Harminc éve halt meg Latinovits Zoltán. Fájdalmasan rövid alkotói életpálya, mégis igazi művészi életmű az övé. A Veszprémi Petőfi Színházban két évadon keresztül színészként, rendezőként dolgozott. Az a hazai színház, amelyben igazán először megvalósíthatta a színházról alkotott elképzeléseit, vagyis a veszprémi teátrum most rá emlékezik egy programsorozattal. 

A programból:

Szeptember 8.
17. 30 Latinovits színháza
Előadók: Nagy András, (az Országos Színházi Intézet igazgatója)Gajdó Tamás (az Országos Színházi Intézet munkatársa) közreműködnek Színházunk művészei

19.00 Filmvetítés: Isten hozta, Őrnagy Úr! (1969) r.: Fábri Zoltán 106p.

21.00 Latinovits emlékkocsmázás A Nivegy-völgyi Borok Házában (Vp. Pajta utca 7. )

Szeptember 9.

16.00 Felolvasószínház
Részletek Siposhegyi Péter: A győzelem ára című darabjából és Latinovits Zoltán írásaiból; Helyszín: Latinovits Zoltán Játékszínben

17. 45 Latinovits Veszprémben
Beszélgetőtársak: Cserhalmi György, Ács János, Bakody József, Meszléry Judit, Moór Marianna, Joós László

19.30 Filmvetítés: Utazás a koponyám körül (1970) r.: Révész György 77p.

Szeptember 10.

15.00 "Ki voltál Latinovits Zoltán?" Beszélgetőtársak: Bujtor István, Jordán Tamás, Eperjes Károly.
Közreműködnek Színházunk művészei.

17.00 Filmvetítés
Szindbád (1971) r.: Huszárik Zoltán 98p.

19.00 A rendezvény zárása:
Velőscsont-mulatság a Nívegy-völgyi Borok Házában

A rendezvények ingyenesedk.  Állandó házigazda: Vallai Péter. A vetítések és beszélgetések helyszíne a Veszprémi Petőfi Színház előcsarnoka.


Fesztivál, évforduló, kiállítás (Oldaltörés)


Kor(ty)történeti pillanatok
Borkiállítás és Vásár a Budai Várban

A Budai Vár, mint történeti helyszín, valamint a bor, mint kulturális és érzéki élvezet. Kiváló párosítás.  A jubileumi Borfesztiválon 15 ország 200 borászat 3000 féle bor várja a látogatókat a Budai Várban. A fesztivál díszvendége Ausztrália mellett, jelen vannak Ausztria, Görögország, Portugália, Spanyolország, Chile, Dél-Afrika, Olaszország, Montenegró, Franciaország, Kalifornia, Németország, Új-Zéland szakmai képviselői, valamint erdélyi és felvidéki borászok.

Egri borok.
Mást is lehet kóstolni azért
© hvg.hu
A hazai borászatot Magyarország valamennyi borvidékének jeles képviselői - ismert és elismert borászai, borászatai - reprezentálják. A Borkiállítás és Vásár ideje alatt azokkal a borászokkal lehet találkozni és boraikat megkóstolni, akik a júliusban, Egerben megrendezett 8. VinAgora Nemzetközi Borversenyen kiemelkedő helyezést értek el. Idén is működik a VinAgora sátor, ahol a látogatók szakemberek segítségével ötven perces turnusokban hat bort bírálhatnak professzionális módszerekkel.

A Borkiállítás és Vásár megnagyobbított helyszínén, az Oroszlános Udvarban találkozhatnak a látogatók a Soproni, a Szekszárdi és a Somlói borvidék borászaival, és az ausztrál borászatok képviselőivel. Különlegesség, hogy a grillételek, sajtok széles választéka mellett az idén külön halterasz várja az érdeklődőket és a pogácsa lesz a gasztronómia főszereplője. Jó ételekhez jó zene is lesz, fellép majd a Cotton Club Singers és a Hot Jazz Band (szerda 20:00), a Ghymes Együttes lemezbemutató koncertet ígér (csütörtök 20:00),illetve az Orosz Quartett is színpadra lép (mindkét napon 20:00-kor).

Budapest, szeptember 6-10.

Őszidő
Szüreti Sokadalom a Skanzenben 
 
Szeptembner, tehát szüreti mulatságok mindenfelé. Lássunk egyet a sok közül! A magyarországi szőlő- és borkultúrához kapcsolódó hagyományokat mutatják be hétvégén a Szentendrén. A Szüreti Sokadalom elnevezésű program immár 10. éve társrendezvénye a Budai Várban zajló 15. Budapesti Nemzetközi Pezsgő- és Borfesztiválnak.

A látogatóknak borkóstolón alkalmuk lesz megízlelni például az Egri-, a Villányi-, a Budai-, a Somlói borvidék és a kétnapos esemény idei díszvendége, a Tokaj-Hegyaljai borvidék nedűit. A kóstolgatáson kívül az érdeklődők megismerhetik a szőlő feldolgozásnak hagyományos eszközeit és módjait, például a taposást, a csömöszölést és a préselést. A házakban és az udvarokon kézművesek kínálják termékeiket és mutatják be mesterségüket.  A látogatók megismerhetik a szüret tréfás hagyományait, lesz bábjáték és vásári komédia. A szüreti mulatságot táncház zárja.

Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, szeptember 8-10.

Világhódító attrakciók
Cirkusz, másképpen 
 

Milo e Olivia (Olaszország)
Színház, de mégis cirkusz
© www.cirkuszinhaz.hu
Az "új cirkusz" legalább annyira színházi műfaj, mint sátras, tradicionális cirkuszi. Akrobatikus és látványos közben, persze! A Nemzetközi CirkuSzínház Fesztivál a klasszikus hagyománytól eltérő, „új cirkusz” műfajában alkotókat hozza össze. A világ legnépszerűbb új stílusú cirkuszi produkciói - a kanadai Cirque du Soleil, vagy a svéd Circus Cirkör - színházi elemeket kever a műsoraiba. A fesztivál három előadása - a cseh Divadlo Continuo, az olasz Milo és Olívia, valamint a francia Prét á Porter társulat - más és más szeletét mutatja meg ennek az új műfajnak.

Az „új” cirkusz lemond a hagyományos, szokványos kellékekről, a konferansziéról, az állatidomár-számokról. A különálló műsorszámok helyett inkább egy történetet mesél el, vagy a különféle számokat egységes környezetben, zenével és látványos kosztümökben adja elő. A francia előadást - amelynek címe: Egy édes őrjöngés keserű története - csak tíz éves kor fölött ajánlott megtekinteni.

Budapest, Jövő Háza Fogadója, szeptember 7-9.

Az ötvenes évek mindennapjai
56. hu - Életérzés kiállítás 
 

Plakát az 50-es évekből.
A verseny még mást jelentett
© www.56.hu
Az 1956-os forradalom 50. évfordulójához kapcsolódó kiállításon a látogatók betekinthetnek az ötvenes évek mindennapjaiba, megismerhetik a korszak filmművészetét és zenéjét.

Minden este 6 órától filmvetítéseken vehetnek részt az érdeklődők. Szeptember 11-én Bacsó Péter Tanú (1969), 12-én Keleti Márton dalolva Szép az élet (1950), 13-án Várkonyi Zoltán Dandin György vagy a megcsúfolt férj (1955), 14-én Gertler Viktor Állami Áruház (1952), 15-én Keleti Márton: A csodacsatár (1956), 16-án Kalmár László: A nagyrozsdási eset (1957), 17-én pedig Banovich Tamás: Eltüsszentett birodalom (1956) című alkotását vetítik.

Napközben az ötvenesek játszóházában snóblizni, snúrizni, ultizni és lengőtekézni lehet. Szeptember 14-én fellép a Beatrice, 15-én a Kistehén tánczenekar, 16-án pedig Marót Viki  és a Nova Kultúr Zenekar.

Budapest, Petőfi Csarnok, szeptember 11-17.



Klasszikus zene és jazz (Oldaltörés)



A hvg.hu ajánlja!
A Királyi Concertgebouw Zenekar Budapesten

Gustav Mahler
A Mahler-ünnep című sorozat keretében szeptember 8-án a Művészetek Palotájában játszik az amszterdami Királyi Concertgebouw Zenekar (Royal Concertgebouw Orchestra). Az Amszterdami Concertgebouw Zenekar nem sokkal 1880-as évek végi alapítása után Willem Kes keze alatt a kontinens egyik legjobb együttesévé fejlődött, Richard Strauss egy évtized elteltével így jellemezte őket: „Igazán nagyszerűek, telve fiatalos energiával és lelkesedéssel”.

A budapesti műsorukat Mariss Jansons vezényli. Műsoron:  
Ludwig van Beethoven: Egmont-nyitány, op. 84 (1809/10)
Hans Werner Henze: Sebastian im Traum (2004)
(magyarországi bemutató); valamint Gustav Mahler: I. (D-dúr) szimfónia; „A titán” (1888).

Az esemény a MÜPA Mahler-ünnep nevű sorozatába illeszkedik. Az 1888-ban alapított amszterdami zenekar 1988 óta viselheti a Royal Concertgebouw Orchestra nevet, vagyis a „Királyi” címet. hosszú története során, Mariss Jansons előtt mindössze öt vezető karmestere volt. Az együttes, amelyet 120 virtuóz muzsikus alkot, ez idáig már 1100 lemez- és CD-felvételt mondhat a magáénak. Otthona, a csodás akusztikájáról híres Concertgebouw a hollandiai komolyzenei élet központja.

A világhírű zenekar műsorán két népszerű kompozíció között egy igazi különlegesség, Hans Werner Henze műve kapott helyet. Henze Németországban született 1926-ban, s egyike az utóbbi kétszáz év azon kevés komponistáinak, akik túlélték tizedik szimfóniájuk megírását. Hatalmas életműve több mint harminc színpadi művet, számos zenekari és kamaradarabot, szóló- és versenyművet, valamint dalt tartalmaz. Sebastian im Traum („Sebastian álmodik”) című darabja Georg Trakl expresszionista osztrák költő (1887–1914) versciklusa alapján született. A szerző nyilatkozata szerint a zene úgy próbálja meg követni a költő szavait, ahogyan a filmkamera az eseményeket, vagy a gyorsírás egy beszélgetés lényegét.

Az est karmestere, a rigai születésű, világszerte koncertező Mariss Jansons a leningrádi Konzervatóriumban tanult, majd Ausztriában, Hans Swarowskynál és Herbert von Karajannál folytatta tanulmányait, s 1971-ben megnyerte a Karajan-karmesterversenyt. 1979-től 2000-ig az Oslói Filharmonikusok élén állt, 2003 óta a Bajor Rádió Szimfonikus Zenekarának vezető karmestere, és 2004-től ugyanezt a posztot tölti be Amszterdamban is.




         
Blues és más
Újbuda Jazzfesztivál 
 
Az A38 Hajó, a Fonó Budai Zeneház és a MU Színház lesz a házigazdája az Újbuda Jazzfesztiválnak. Az A38 Hajón szeptember 7-én este Marcin Olés és Bartlomiej Olés lengyel bőgős-dobos testvérpár Theo Jörgensmann német klarinétossal alapozza meg a jó hangulatot. Őket a magyar Budbudas követi, amely a klezmert, a hiphopot és a free jazzt programozott alapokkal szólaltatja meg.

A Szigetről ismert, Berlinben élő énekesnő, a libériai Pat Appleton saját zenészeiből és fiatal magyar muzsikusokból verbuvált együttesével szeptember 8-án lép fel a hajón. A 2005 májusában alakult Jambalaya zenekar, amely nevét New Orleans nemzeti ételéről kapta, autentikus New Orleans-i hangzásra törekszik. A zenekar énekese és zongoristája a blueskörökben ismert Nemes Zoltán.

A MU Színházban szeptember 8-án a Magenta együttes magyar táncokat és zenét mutat be Horváth Csaba táncos, Dresch Mihály fúvós és Lukács Miklós cimbalmos részvételével. Az "Élő nád koncerten", szeptember 10-én Dresch Mihály zenészbarátaival játszik, köztük lesz Balogh Kálmán (cimbalom), Grencsó István (fúvós) és Kovács Ferenc (hegedű). 

A Fonó Budai Zeneházban szeptember 8-án a Szakcsi New Gipsy Jazz Band lép fel. Szakcsi Lakatos Béla (zongora) mellett Orbán György (nagybőgő), Lakatos Pecek András (dob) Rostás Mónika és Rostás Csaba (ének) tagja a zenekarnak. Ugyanitt mutatkozik be a CSÖ, a Creative Studio Öt, amelyet Krulik Zoltán, a Kolinda és a Makám szerzője és gitárosa alapított a hetvenes években.

Az 1999-ben alakult lengyel Chromosomos instrumentális world-, illetve kortárs zenei programmal érkezik. Szeptember 9-én a Samsara zenekaré a Fonó színpada. Az együttes tagja magyar jazz- illetve world-jazz muzsikusok, akik az indiai zene tisztelői. Lantos Zoltán hegedűművész Paul Shigihara japán gitárossal, Borbély Mihállyal, Lukács Miklóssal és Horváth Kornél ütőhangszeressel  is fellép. A Fonó vendége lesz Suí Vesan szlovák énekesnő is, aki pengetős- és ütőhangszereken kíséri magát.

A38 Hajó, Fonó Budai Zeneház, MU Színház, szeptember 7-10.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!