Tetszett a cikk?

A dolgok állása. Ki fizeti ki a művész diákhitelét? Azt hitted, ismerted Pozsonyt? Na, majd döbbensz! A próféta szól belőlük? Jazzékiel újbóli eljövetele. A divat legyőzi a halálfélelmet. Tiszta lapok Szombathelyen. Látszólag összefüggéstelen mondatok? Igen. A hvg.hu programajánlója.

Politbüro
A dolgok állása

Nem, ez nem az egykori Wim Wenders-film remake-je. Der Stand der Dinge, 1982. Hanem a hazai címadás  - ööö...- ördöge. A dolgok állása annak idején egy kiváló film volt, ez pedig, nos, ha nem is filmtörténeti, mint a hasonló (magyar) című másik, szórakoztató és izgalmas. És ne feledjük, tartozékai: Ben Affleck és Russell Crowe.

A jóképű, hidegvérű kongresszusi képviselő, Stephen Collins jelenti pártjának a jövőt: tiszteletreméltó jelölt, aki a védelmi kiadásokat felügyelő bizottság elnöke. Mindenki úgy véli, hogy az ifjú üstökös lesz pártja befutója a következő elnökválasztáson. Egészen addig, amíg az asszisztensét - aki nem mellékesen a szeretője is - brutálisan meg nem gyilkolják, és a mélyre eltemetett titkok egymás után kezdenek felbukkanni. Cal McCaffrey dörzsölt washingtoni riporter, akinek abban a kétes szerencsében van része, hogy régi barátság fűzi mind a képviselőhöz, mind pedig Cameronhoz, a könyörtelen szerkesztőhöz, aki őt küldi kutakodni az ügyben. Amikor társával, Dellával megpróbálják felfedni a gyilkos kilétét, McCaffrey egy olyan eltussolási ügyre akad, amely alapjaiban rengetheti meg az ország hatalmi struktúráját. A játékmesterek és gazdag politikusok városában csak egyfajta igazságra lelhet: ha milliárdok forognak kockán, akkor senki tisztessége, szerelme vagy élete nincs biztonságban.

State of Play- amerikai-angol thriller, 2009. r.: Kevin Macdonald


Karcos és táncos
Jazzékiel: Holy Shit - új album és ZP-koncert


Üde jelenség a pesti zenei flaszteren a jazzy, hip-hopos, popos, laza Jazzékiel zenekar. Már évek óta együtt, mégis, az áttörés talán csak most ékezik el? A Zöld Pardon nevű itatóhelyen lépnek fel, bemutatva új albumukat (Holy Shit) emelve a budai hídfő fényét.

S hogyan definiálja muzsikáját maga a zenekar? Íme: "A költői szövegekben hömpölygő indulatok, sikoltó hisztéria, karcos irónia és finom humor keveredik. A zene búskomor melankólia, elfojtott feszültség, táncos ritmusok és hosszan kifejtett, harmonikus jazz-blues témák egyvelege. Az új albumon az eddigieknél még hangsúlyosabb szerephez jut a zongora, a hangzásvilág pedig hegedű, trombita és szaxofon szólamokkal is gazdagodott." Csekkoljuk!

május 31., Bp. ZP

 

Amikor a divat leküzdi a halálfélemet
AES+F: Defile

© AES+F
Az AES+F művészcsoport „Defile“ című projektje az individuum halálfelfogását kutatja. Divat és halál összekapcsolásával egy új ellentétpárt hoztak létre, a klasszikus szerelem és halál, szépség és halál elképzelés-párok kortárs verzióját.

A két fogalom párosításának oka az is, hogy mind a nyugati, mind a keleti kultúrákban az ókorból származó hagyomány a halott testének feldíszítése és a fényűző temetkezési menetek is. Különbözõ rítusok alakultak ki tehát a halál körül, részben a halandóság elutasítására, részben pedig az elmúlás kivédésére.

A művészcsoport célja a divat ideiglenességének és a halál állandóságának és elkerülhetetlenségének ütköztetése, ám egyúttal az élet körforgásának felvillantása is, a középkori karneválok és haláltáncok szellemét megidézve, hisz az utóbbiak is a halál feldolgozását kívánják megkönnyíteni. 

A divat lehet a halálfélelem leküzdésének modern lehetősége, mert állandóan változik, múlandó és ideiglenességet fejez ki. Az AES+F modelljei egyrészt ismeretlen halottak, másrészt élő, sikeres haute-couture manökenek, s a róluk készült felvételek eredményét digitális átalakítás után láthatjuk.

 május 28 –  július 31., Bp. Knoll Galéria

 


A grafika újrafelfedezése
Papíralap
Kortárs rajzok és grafikák a nyolcvanas évek végétől napjainkig


Fischer Judit: Eszkimo (2005)
© http://fischerjudit.blogspot.com/
"Némely jel arra mutat, hogy a rajz iránt ismét érdeklődni kezdenek az emberek. Nemcsak a nemes grafika lett végre hosszú idő óta ismét népszerűvé, hanem a közvetlen rajz is [...]." Lyka Károly művészettörténész ezen gondolatait 1903-ban vetette papírra. S mnost, mintha ismét aktuálisak volnának e sorok.

A szombathelyi Irokéz Galéria (a gyűjtő Pados Gábor non profit vállalkozása) rendkívül szép anyagot állított ki, amely újra ráirányíthatja a figyelmet a papíralapú munkákra. Most, a komputeres képalkotás mindenhatóságának korában.

A művek sora a nyolcvanas évek végétől indul. A probléma- és kérdésfelvetésnek szánt tárlat nem titkolt célja, hogy felhívja mind a szakma, mind a közönség figyelmet a korszak rajz- és grafikai művészetének izgalmas, kiemelkedő, egyben egyedülálló alkotásaira.

június 5-ig, Szombathely, Irokéz galéria

 


Ki szavatol a művész hiteléért?
Borsos Lőrinc Lilla,  Borsos János: Diákhitel tartozásom forintban

A hazai művészeti és műkereskedelmi világban új projekt születik az OCTOGONart Galériában: a Borsos Lőrinc branddel jelzett művészpáros – a Strabag-díjas Borsos Lőrinc Lilla és a párjaként együttműködő Borsos János forradalmi ötletet, konceptuálisan értelmezhető, mégis önálló művészeti alkotásként is élvezhető műegyüttest mutat be.



A téma nem csak művészettörténeti, sokkal inkább műkereskedelmi és gazdasági problémákat vet fel és talál rá megoldásokat, mely mindig aktuális, de közbeszólt az „élet”! A gazdasági világválság formájában, mely nem volt ugyan a projektbe tervezve, de – paradoxon – „kapóra jött”, hogy alkotók, felelős befektetők és döntéshozók, galériások megmutassák: nemcsak hogy – lásd sikeres – kiút van, de maga a helyzet is értelmezhető kihívásként. 

Hogy van-e kiút? Az nem tudható. Mindenesetre a Borsos Lőrinc páros árulja a diákhitelét.  

május 28-június 26-ig., Bp. OCTOGONart Galéria


A hvg.hu előrejelzése!

Cool Bratislava
Én városom/My City: Pozsony


Itt vannak a szomszédban. De tudunk róluk mindent? Igen, tudjuk a közhelyeket. Sör, knédli, hoki. Meg sajnos van, aki fél tőlük, meg - még inkább sajnos - olyan is akad, aki lerohanná őket. Ebből látszik: fogalma sincs, mi zajlik Szlovákiában.

Ismerjük, mi zajlik Pozsony szeretnivaló belvárosában, kopottas lakótelepein, a mi városainkat idéző utcáin?
Na ugye. Hát, most itt az alkalom!

Az Én városom/My City rendhagyó fesztiválsorozat, melynek fő célja, hogy Európa jelentős városainak kultúráját mutassa be – sajátos szemszögből. Az A38 Hajó az adott városok egy-egy jelentős személyiségét, közismert lakóját kéri fel, hogy segédkezzenek a program összeállításában, és a város kultúrájának, művészeinek, jellegzetes helyszíneinek bemutatásában. A fesztiválok lényege tehát a személyesség: városok, ahogy azokat reprezentáns lakóik látják. A 2009 júniusában megrendezésre kerülő My City: Pozsony fővédnöke Michal Hvorecky pozsonyi író, a Wilsonic fesztivál szervezője.

A My City fesztiválsorozat nagy hangsúlyt helyez a kölcsönösségre: fontos cél, hogy a bemutatkozó városok viszonozzák a vendéglátást. Éppen ezért a budapesti fesztivál után egy héttel, június 10. és 13. között Budapest mutatkozik majd be Pozsonyban, két helyszínen: a Magyar Intézetben és a Wilsonic Fesztiválon. A Wilsonic megújult helyszíne, a Duna jobb partján, a várral átellenben fekvő Summer Club Incheba méltó párja a budapesti A38 Hajónak. A következő My City: Pozsony.

Részletes program itt!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!