szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mintegy hatvan zenei, képzőművészeti, táncszínházi és gasztronómiai programon keresztül nyújt betekintést Magyarország kultúrájába a japán közönség számára a szerdán kezdődő Magyar Kulturális Fókusz eseménysorozata.

Japán több városában megrendezendő fesztiválra a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok létesítésének 140. és újrafelvételének 50. évfordulóját ünneplő Magyar-Japán Jubileumi Év keretében kerül sor.

A programsorozat a tokiói Royal Park Hotelben veszi kezdetét, itt látható szerdától a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem A magyar kékfestés múltja és jövője című vándorkiállítása is, mely a Japánban szintén nagy múlttal rendelkező kékfestés (aizome) magyar hagyományait és ennek innovatív technikai és gondolati átdolgozását ismerteti meg a japán közönséggel. A főváros után a tárlat további három településre is ellátogat.

A programsorozat megnyitóján mutatkozik be a fennállásának 40. évfordulóját idén ünneplő Kaláka együttes is. A külföldi turnéin a magyar világzene mellett a hazai versirodalmat is képviselő zenekar szeptember 28-ig tartó japán körútja során 4 városban összesen 9 koncertet ad.
   
A kortárs magyar táncéletbe Frenák Pál szólóestjein és workshopjain keresztül nyújt betekintést a Magyar Kulturális Fókusz. A többszörös Lábán Rudolf-díjas koreográfus a programsorozat keretében Kobéban, Tokióban és Kiotóban lép fel.
   
Ismerősként köszöntheti a japán közönség Harcsa Veronikát: a fiatal dzsesszénekesnőnek eddig két lemeze - Speak Low és You Don't Know It's You - jelent meg a szigetországban, és saját műfajában mindkettő listavezető lett; ezúttal Jokohamában és Tokióban ad koncertet.
   
A japán közönség külön kiállításon találkozhat a legnevesebb magyar gyermekköny-illusztrátorok munkáival, illetve az Osztrák-Magyar Monarchia kincseivel, irodalmi előadáson ismerkedhet meg Esterházy Péter világával, de konferencia eleveníti fel a Páneurópai Piknik emlékét is.
   
A Magyar-Japán Jubileumi Év magyarországi rendezvénysorozata már januárban megkezdődött, de ősszel is számos program várja a hazai közönséget: többek között a Két Nóra című nó-előadás a Békés Megyei Jókai Színházban (szeptember 30.), a Fővárosi Állat- és Növénykert bonszai és szuiszeki kiállítása októberben, a Gödöllői Iparművészeti Műhely kortárs japán kerámiákat bemutató tárlata novembertől januárig, míg a magyar japanológusok október 28-án nagyszabású konferenciával csatlakoznak az emlékévhez.
   
A programsorozat egyik leglátványosabb eleme a budapesti Erzsébet-híd díszkivilágításának megvalósítása lesz noveber 17-től, melyet a Japán Emlékév Bizottság 100 millió forinttal támogatott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!