szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jogerősen is megnyerték az Iparművészeti Múzeum ellen indított próbapert Sigray Antal örökösei, akik egy XVII. századi angol karosszék kiadását kérték az intézménytől - tájékoztatta a leszármazottak képviselője szerdán az MTI-t.

Schell József az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményben kiemelte: a Fővárosi Bíróság szerdán megszületett ítéletével immár mindhárom olyan múzeum ellen jogerősen pert nyertek, amely a Sigray-hagyaték tárgyait őrzi. Emlékeztetett arra, hogy a Magyar Nemzeti Múzeummal szemben még 2005-ben nyertek pert, az Ocskay Johannát ábrázoló XVII. századi festményt azonban két évvel később csak végrehajtó fellépése nyomán adta ki a múzeum. A Zala Megyei Bíróság idén hozott jogerős ítéletet a Keszthelyi Helikon Kastélymúzeummal szemben, amely áprilisban vissza is adta a Párisz ítélete elnevezésű szobrot az örökösöknek.

"A próbaperek alapján egyértelműen bizonyítottnak látszik, hogy a kérdéses három múzeumban őrzött tárgyak visszaadását tovább nem halogathatják a múzeumok. Az állami szervektől elvárható, hogy tiszteletben tartsák a magyar bíróságok ítéleteit, visszaélés jellegű lenne, ha a náluk őrzött ugyanilyen jogi megítélés alá eső további tárgyakat nem adnák ki, hanem további perekre kényszerítenék az örökösöket. Ez nem lenne összeegyeztethető a tulajdon szentségének elvével, veszélyeztetné a jogbiztonságot és közvetve az állampolgárok azon érdekét, amely az ésszerű közpénzfelhasználáshoz fűződik, ugyanis az eddigi perek során a perköltséget minden esetben a magyar múzeumoknak kellett megfizetniük" - fogalmazott Schell József.

Tájékoztatása szerint jelenleg az Iparművészeti Múzeumban mintegy 105 Sigray-tárgy található, zömében viselettörténeti tárgyak, illetve bútorok. A Keszthelyi Helikon Kastélymúzeum csaknem 90 Sigray-műtárgyat őriz, főleg bútorokat és egyéb lakberendezési tárgyakat. A Magyar Nemzeti Múzeum birtokában 14 darab XVII-XVIII. századi festmény van, ezek letétként kerültek a múzeumba, továbbá mintegy másfél éve Sigray-ezüsttárgyak is felbukkantak a múzeum egy kiállításán.

Sigray Antal, illetve lánya, Sigray Margit okirattal bizonyíthatóan mintegy ezer nevesített tételt adott át megőrzésre az 1940-50-es évek során a magyar múzeumi szerveknek. Ezen kívül mintegy kétezerötszáz kötetből álló értékes könyvtári tárgy átadására is sor került. A könyvek és az átadott tárgyak egy részének sorsa ismeretlen.

Az 1990-es években hat múzeumban volt fellelhető az anyag egy része. A múzeumok közül három, a Balatoni Múzeum, a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Természettudományi Múzeum önként visszaadta az örökösöknek a hagyaték tárgyait, a másik három közgyűjtemény azonban erre nem volt hajlandó.

"A Sigray-örökösök úgy látják, hogy ha az eddigi öt különböző bíróság által meghozott ítélet nem elegendő ahhoz, hogy a magyar állam, illetve a múzeumok belássák, a náluk lévő azonos jogi sorsú tárgyakat vissza kell adni jogos tulajdonosainak, akkor a további perekben kártérítést is érvényesítenének, és kénytelenek lesznek a nemzetközi közvélemény figyelmét is felhívni e példátlan esetre, ami megítélésünk szerint Magyarország szégyene, és nincs összhangban az Európai Unió elvárásaival" - hangsúlyozta Schell József.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Sigray-ügy: nem kapták vissza a jogerősen megítélt műtárgyat

A keszthelyi Helikon Kastélymúzeum egyelőre nem adta át a bíróság által nemrég jogerősen a Sigray-örökösöknek megítélt szobrot, ezért a leszármazottak a törvényes határidő lejártával megkísérlik átvenni a műtárgyat - tájékoztatott hétfőn az örökösök képviselője.