szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pablo Picasso spanyol festő korai, kék korszakának egyik ritkasága lehet a Christie's aukciósház júniusi londoni árverésének legdrágább tétele.

Az Ángel Fernández de Soto portréja (más néven Az abszintivó) című festménytől 30-40 millió fontot (9-11,7 milliárd forintot) várnak, ilyen magas értékre még egyetlen európai árverésre bocsátott művet sem taksáltak. Az 1903-as keltezésű Picasso-képet Andrew Lloyd Webber világhírű zeneszerző adja el, és a képért befolyó összeg a nagy-britanniai művészetet és kultúrát támogató alapítványát gazdagítja majd.

Az abszintivó
artinvestment.ru

Ezt a műalkotást már 2006 novemberében is szerepelt a Christie's kalapács alá kerülő tételei között, de az utolsó órában vissza kellett vonni, mert egy német állampolgár azt állította, hogy a festményt gyakorlatilag ellopták családjától a nácik. Egyik ősét, Paul von Mendelssohn-Bartholdy berlini bankárt arra kényszerítették, hogy más műalkotásokkal együtt nyomott áron eladja 1934-ben - hangoztatta. "Ezt az óvást peren kívüli egyezséggel rendeztük, és a felperes a festményre támasztott minden igényét visszavonta, így az alapítvány szabadon értékesítheti a képet" - hangsúlyozta közleményében az aukciósház.

A június 23-i árverést azután tartják, hogy a vetélytárs Sotheby's februári aukcióján Alberto Giacometti svájci szobrász életnagyságú bronzszobra, a L'Homme qui marche (Sétáló ember) 104,3 millió dolláros (19,88 milliárd forintos) leütései áron kelt el. Ezzel megdöntötte a 104,2 millió dolláros (19,86 milliárd forintos) előző rekordot, amelyet egy másik Picasso-kép, az 1905-ben festett Fiú pipával (Garcon á la pipe) ért el 2004-ben New Yorkban.

Picasso 1899-ben találkozott az árverésre bocsátott portré modelljével, Ángellel és kétszer is közös műtermen osztoztak Barcelonában. De Soto 1938-ban halt meg a spanyol polgárháborúban. Andrew Lloyd Webber alapítványa szintén egy árverésen jutott hozzá a festményhez 1995-ben New Yorkban 29,2 millió dollárért (durván 5,6 milliárd forintért). Azóta Picasso három műve is 50 millió dollárt (9,6 milliárd forintot) meghaladó áron talált új gazdára, a rózsaszín korszakban született Fiú pipával című képét pedig a világ legdrágább festményeként tartják számon. A spanyol festő Vincent van Goghot taszította le trónjáról, aki egy 1990-ben elért 82,5 millió dolláros (15,7 milliárd forintos) festményárral 14 éven át a világ legértékesebb művészének számított.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

A Csing Ming-tekercs hatszáz éves titka

A Pekingi Nemzeti Múzeum egyik kincse az az 525 centiméter hosszú és 25 centiméter magas, összetekerhető, speciális papíralapanyagú színes festmény, amely kibontott állapotban egy folyót ábrázol, aminek mentén úgy utazhatunk végig, mintha helikopteren ülnénk.