szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Augusztus 9-én a Szigeten búcsúzik a közönségtől határozatlan időre a Kispál és a Borz. Lovasi András énekes-basszusgitárossal az elmúlt bő két évtizedről, az elmaradt nemzetközi karrierről, a magyar könnyűzene és közélet mai helyzetéről és a nemsokára kezdődő Kispál utáni korszakról beszélgetett a Hírszerző munkatársa.

Az interjúban Lovasi András többek között elmondta, hogy a Kispál és a Borz felszabadultabb és koncentráltabb így, hogy „tudjuk, nemsokára itt a vége”. „Szerintem tiszta lelkiismerettel fejezhetjük be: megadtuk magunknak azokat az esélyeket, amelyeket meg kellett adni ahhoz, hogy ne egymásra mutogassunk a végén, nem estünk pánikba, amikor azt láttuk, hogy ez az egész már nem annyira előremutató, amennyire lennie kellene” - mondta. A kezdetekről elmondta, céljuk volt, hogy ne csináljanak „Danubius rádió kompatibilis számokat, de ne is érfelvágós, belterjes, budapesties zenekar legyünk”. „Ha nem is voltunk hű de jók zeneileg, az biztos, hogy mindenki felkapta a fejét erre a furcsa, kicsit szellős, üres megszólalásra. Bizonyos értelemben akár irritálóak is lehettünk: én a nagyanyám szerint például vércsehangon énekeltem” – mondta Lovasi erről az időszakról.

Bár nem bánja, hogy a zenekarnak nem lett nemzetközi karrierje, azt elmesélte, hogy egyszer öt másik zenekarral voltak kint Hollandiában, és bár volt olyan banda, amelyik angolul énekelt, más pedig már szerzett nevet magának kint, mégis bevallása szerint ők bizonyultak a legnépszerűbbnek. „Akkor egy kinti turnéra is kaptunk felkérést, de nem tudtuk bevállalni a már lekötött koncertek miatt” – emlékezett vissza.

A mai magyar könnyűzenei piac Lovasi szerint nagyon szűk keretek között, nagyon korlátozottan működik. Szerinte ebben nagy szerepe van a zenész és a hanglemezkiadó érdekvédő szervezeteknek, legyen szó a MAHASZ-ról, vagy akár az Artisjusról. „Nem mondhatnám, hogy a közeg ideális lenne. Azt most már a legtöbben sejtik, hogy szabad sajtó nem igazán létezik Magyarországon, legfeljebb irányítottan szabad. És nincs könnyűzenei kritikai újságírás sem, legfeljebb néha blogokban bukkan fel és pár online újságban, csekély érdeklődés mellett” - nyilatkozta.

Az interjúban szóba került a politika is, miután Lovasi 2009-ben szerepet vállalt az LMP EP-választási kampányában. „Nem nagyon figyelem sem az LMP-t, sem a jelenlegi politikai folyamatokat. Egyelőre a legtöbb magyar választóhoz hasonlóan kivárok. Én eleve nem rettegtem a Fidesz kétharmados győzelmétől; az a kérdés, hogy a mostani helyzet mennyire lesz tartós, mennyire van esély egy orosz típusú demokrácia kialakulásának, és ettől mennyire kell félni, avagy mennyiben tehet esetleg akár jót is az országnak” - mondta.

Jövőjével kapcsolatban elmondta, tovább folytatja a Lackfi Jánossal közösen csinált költői estjeit, amelyeken verseket adnak elő rockkísérettel, egy másik projektben, a Sator quartett-ben latin himnuszokat adnak elő kortárs zenei köntösben. „Amin teljes gőzzel dolgozunk, az a Kiscsillag, és kvázi búvópatak jelleggel újra nekiállok a szóló dolgaimnak” – árulta el az énekes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

A Szigeten elbúcsúzik a Kispál és a Borz

Meghatározatlan időre beszünteti tevékenységét a Kispál és a Borz, az ország egyik legnépszerűbb zenekara augusztus 9-én, a Sziget fesztivál "mínusz egyedik" napján adja búcsúkoncertjét, huszonkét év aktív zenélés után.