szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A francia Nemzeti Filmközpont (CNC) 2010-ben 261 Franciaországban készült nagyjátékfilmet támogatott, amely 31 százalékos növekedést jelent egy év alatt. Ebből 203 volt a francia kezdeményezésű produkció, húsz százalékkal több, mint 2009-ben.

Az előző rekord 1981-ben született, akkor 208 filmet forgattak Franciaországban. Pénzügyileg azonban az adatok alapvetően nem változtak, a 261 tavalyi produkció ugyanúgy 1,4 milliárd eurós befektetést jelentett a filmiparba, mint 1981-ben. Ez is jól jelzi azt a tendenciát, hogy egyre több közepes költségvetésű film készül - tavaly tizenkilenccel több, mint 2009-ben -, s ennek következtében az alacsony, a közepes és a nagy költségvetésű filmek között egyfajta egyensúly alakult ki Franciaországban.

A CNC tájékoztatása szerint a filmek költségvetésének csaknem 7 százaléka, összesen 64 millió euró a főszereplők gázsijára ment el, az epizódszereplők 15 millió euróba kerültek tavaly. Az elmúlt években a forgatókönyvek megírására költött összeg emelkedett jelentősen: 2003 óta megtriplázódott, s jelenleg 3,8 százalékát viszi el a filmes büdzsének, összesen 36 millió eurót.

A televíziós csatornák a filmgyártási költségek harmadát fedezik. A legnagyobb filmes befektető a Canal+ előfizetéses kereskedelmi televízió, amely 195 millió euróval 155 játékfilm gyártásában vett részt, ez 18 százalékos emelkedés egy év alatt. A nem előfizetéses tv-csatornáktól érkező támogatások 53 százalékát a közszolgálati tévék adják, elsősorban a France 2, a France 3 és az ARTE kulturális televízió.

A nemzetközi koprodukcióban készült francia filmek száma 25-tel 118-ra emelkedett tavaly 2009-hez képest. Franciaország 36 országgal dolgozott együtt, amelyek 25 százalékban, összesen 349 millió euróval járultak hozzá a francia filmek finanszírozásához.

A CNC adatai szerint Franciaországban tavaly 175 produceri iroda működött, amely 6921 forgatási napot szervezett, ez 17,5 százalékkal több, mint 2009-ben. Egy film átlagosan 41 nap alatt készült el. Tavaly csak Párizsban 920 forgatás (nagyjáték-, rövid-, dokumentum- és tévéfilm) zajlott, ez azt jelenti, hogy naponta átlagosan kilenc helyszínen dolgoznak filmesek a francia fővárosban.

Miközben azonban a filmgyártás rekordokat dönt, francia filmes körökben arról folyik a vita, hogy szükség van-e ennyi filmre. Egy jelentős részük ugyanis el sem jut a francia mozikba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!