szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A csütörtöktől látogatható Art Market nemzetközi képzőművészeti vásáron hazai és külföldi galériák mutatják be kortárs kínálatukat. A legdrágább vásárfiától még a gyűjtőknek is ráncba szalad homloka: a fehérarannyal bevont bronzszobrot ugyanis egymillió euróért lehet megvenni. A helyszínen jártunk.

„Az Art Fair feladta, lesz viszont Art Market Budapest” - közölték az első nemzetközi kortárs képzőművészeti vásár szervezői. A Millenáris B csarnokába több mint 60 kiállító - galéria, művészeti intézmény és projekt - nyert bebocsátást az október 27-től látogatható négynapos vásárra, negyedük a nemzetközi mezőnyt erősíti. A legnagyobb, 120 négyzetméteres kiállítótérért külföldi galéria fizet, a legterjedelmesebb hazai stand 100 négyzetméteres.

„Egy négyzetméter bérleti díja 10-12 ezer forint” - mondta a hvg.hu-nak Oláh Zsuzsa, a rendezvény szóvivője. Egy 30 négyzetméteres „kis” kiállítóterület esetében ez körülbelül 300 000 forintos tételt jelent, míg egy nagyobb placc egymillió forintba is kerülhet. Hét-tízezer látogatót várnak, ami figyelembe véve, hogy a rendezvény bécsi nagytestvére 15 ezer, a svájci etalon, az Art Basel pedig 50 ezres látogatószámot produkál, szép teljesítmény lenne.

Galriánkért kattintson!
Fülöp Máté

A hazai kiállítók között - mindössze egyetlen vidéki galéria kapott lehetőséget a bemutatkozásra - a B55 Kortárs Galéria, az Inda Galéria, a Molnár Ani Galéria, a Faur Zsófi Galéria és a Kogart Galéria is szerepel, de néhány széles körben kevéssé ismert kiállítótér is bemutatkozik, mint például a Hal Köz Galéria vagy a Bumbum. Utóbbi apró lakásgaléria, bejelentés alapján fogadják a látogatókat. Folyamatos piaci jelenlét, bemutatkozás, és a vevők bevonzása - így összegezték a megkérdezett kiállítók, miért jelentek meg a Millenárison..  

Galériánkért kattintson!
Fülöp Máté

Egyetlen galériában sem fordul meg rövid idő alatt annyi ember, mint egy nemzetközi képzőművészeti vásáron - tette hozzá a Faur Zsófi Galéria vezetője és névadója. A kiállított művek közül ugyan már az első napon jó pár gazdára talált, de mint Faur mondta, pang a piac, az értékes hazai képzőművészeti alkotásokra a válság kirobbanása óta nem nagyon van kereslet.

Galériánkért kattintson!
Fülöp Máté

Míg külföldön a vagyonos középréteg megteheti, hogy azonnal megvesz egy 4-5 ezer eurós képet vagy szobrot, addig a hazai újgazdag réteg nem szívesen költ ilyesmire. „Nincs másodlagos piac, a kortárs képzőművészeti alkotásokat általában jóval áron alul lehet csak újra értékesíteni” - vázolta a legfőbb okot a galériatulajdonos. Érdekesség, hogy a vásár legdrágább portékája - az amerikai pop-art művész, Keith Haring Szárnyas Oltár című munkája - egy 1989-ben készült fehérarannyal bevont bronzszobor. Ára egymillió euró.

Galériánkért kattintson!
Fülöp Máté

Számos hazai „nagyágyú” marad ki az idei vásárból: például a Várfok és a Kieselbach Galéria. A távolmaradás egyik lehetséges oka az „elsőbálozástól” való félelem, vagyis a rizikó, hogy sikeres lesz-e a rendezvény és a szakmában elismert kiállítók jelennek-e meg. 

Az Art Market két kiemelt téma köré épül, egyik a kortárs cigány művészet - az emeleten két standon láthatók roma művészek képei -, a másik a régiók fotóművészete: 12 külföldi és hazai galéria készült fotós termésének javával.

Oleg Kulik Házasság című képe
artnet.com

Az első Art Market húzóneve az Oroszországban élő ukrán képzőművész, Oleg Kulik, aki botrányos alkotásaival, performanszaival rendre sokkolja követőit és azokat, akik véletlenül „futnak bele”. Kulik - aki végül vízumproblémák miatt nem érkezett meg Budapestre - a Léna&Roselli Galéria művészeként két sorozattal és egy videoinstallációval mutatkozott be a vásáron.

Kicsoda Oleg Kulik?

A művész egyik emlékezetes akciója - Reservoir dog néven futott 1995-ben - sokaknál kiverte a biztosítékot. Kulik a nyakánál fogva a zürichi Kunsthaus bejárata elé láncoltatta magát és nem engedte be a látogatókat az éppen aktuális kiállítás megnyitójára. A performanszról készült videodokumentációt az Art Marketen is megtekinthették a látogatók. (A videó a YouTube-ra is felkerült, de provokatív tartalma miatt csak regisztrált felhasználók élvezhetik.)

Hasonló témát lovagolt meg Kulik, amikor meztelen képeket készített magáról, állatokkal nemi aktust színlelve. „Művészi optimuzmusról” szóló projektjét (I Believe/Veryu) a 2007-es II. Moszkvai Kortársművészeti Biennálén is bemutatták.

Az október 30-ig nyitva tartó Art Marketet számos kísérőprogram - kortárs képzőművészeti események, kiállítások, múzeumpedagógiai foglalkozások - egészíti ki, de lesznek szakmai kerekasztal-beszélgetések is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!