szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Noha Észak-Koreában máig csak a legmélyebb tisztelettel és alázattal lehet beszélni a szombaton elhunyt Kim Dzsongilről, az országát tudatosan elszigetelő diktátor alakja az amerikai filmiparban lassan önálló életre kelt. Kevésbé dicsőséges, de annál szórakoztatóbb pillanatokat idézünk fel.

Észak-Koreában Kim Dzsongil volt az isten, Amerikában viszont a komikusok és élcelődők kedvelt célpontja lett a népkultusz fogalmát újraíró Kedves Vezető. A 69 éves korában elhunyt Kim Dzsongil 1994-ben került hatalomra. Gyorsan elérte, hogy minden észak-koreai család életében jelen legyen, a nép majomszeretettel imádja - legalábbis látszólag -, lessék minden mozdulatát, halála után pedig nyilvánosan őrjöngjenek a veszteség miatt. Van is okuk a lelkiismeretfurdalásra a helyieknek, az észak-koreai állami tévé ugyanis tudatta, hogy a Kedves Vezető azért halt meg, mert népe érdekében túlhajszolta magát. Hogy közben az élvezeteknek is jócskán adózott, arról hazájában diszkréten hallgatnak. Nem úgy a világban.

Ahogy arról korábban már írtunk, Kim Dzsongil diktatorikus kormányzása mellett rigolyái, bizarr szokásai és nem utolsó sorban az ország első emberéhez nem méltó öltözködési heppjei miatt került időről-időre az érdeklődés és viccelődés középpontjába. A hűséges észak-koreaiakon kívül alig akadt ember, akinek ne támadt volna nevethetnékje a Kedves Vezető cipzáras melegítőfelsőit, hatalmas napszemüvegeit, magassarkú cipőit és felfelé fésült haját látva - utóbbiakkal alacsony termetét szerette volna megnyújtani. A tetemes mennyiségben elfogyasztott Henessy konyak, a kaviárimádat és a rizsmánia (kizárólag a tökéletesen válogatott, azonos méretű szemek kerülhettek tányérjába) elnézhető különcségek voltak. Kim Dzsongil viszont nem riadt vissza az emberrablástól sem, ha például észak-koreai Godzilla-filmet akart készíttetni: egyszerűen „importálta” a dél-koreai származású rendezőt, Sin Szang-okot, aki 1985-ben elkészítette a Pulgasarit.

Kim Dzsongil a filmvásznon - másképp

A The Week című lap online változata Kim Dzsongil a popkultúrában címmel összeállítást közölt a Kedves Vezetőt kifigurázó filmekről. A 23 éve futó népszerű amerikai rajzfilmsorozat, a Simpson-család legújabb évadja éppen egy olyan epizóddal indult szeptemberben, amelyben feltűnt Kim Dzsongil is. Ebben a Kiefer Sutherland hangján megszólaló egykori CIA-ügynök emlékszik vissza, hogy milyen volt, amikor Észak-Koreában fogva tartották. A börtönben musicalt kellett írnia a csodálatos vezetőről, aki a nézőtéren tapsolt, amikor az őt méltató kórus elénekelte dalát.

Az Amerika Kommandó: Világrendőrség című, 2004-es filmben motorizált bábok testesítik meg a szereplőket. Egy terrorelhárításra szakosodott elitcsapat, a Team America azért járja a világot, hogy leszámoljon a deviáns elemekkel. Mivel a filmet a South Park alkotói készítették, nem kétséges, hogy az érzékenységét, magányát lírai dalban kifejezni vágyó Kedves Vezető valójában kedvező színben tűnik-e fel. „Miért olyan ki* szott hülye mindenki?” - teszi fel a költői kérdést palotájában az esendő Kim Dzsongil-baba, mielőtt dalra fakad.

Érdekesség, hogy a férfi szereplőket megtestesítő babák fejébe kilenc különféle motort helyeztek. Ezek biztosították a mozgást és az élethű arckifejezést - a Kedves Vezető olykor még a szemét is behunyja -, míg a női karaktert alakító babák fejébe hét, hátába pedig további két motort építettek be. A filmekért rajongó Kim Dzsongil nyilvánosan soha nem kommentálta az őt kifigurázó alkotást. (Az élesszemű megfigyelők azt is észrevehették, hogy az elnöki palota környékén látható apróbb épületek valójában kínai gyorsbüféből származó papírdobozok.)

A stúdió (30 Rock) című szatirikus sitcomsorozat ötödik évadját már levetítették Amerikában, a hatodik kezdése viszont a főszereplő terhessége miatt átcsúszott 2012 januárjára. Az ötödik évad végén Kim Dzsongil is képbe került, mégpedig sajátos módon: az egyik női szereplőt a történet szerint a Kedves Vezető raboltatta el, hogy aztán hozzáadja fiához, Kim Dzsong Unhoz. Pár másodpercre Kim Dzsongil alakja is feltűnik: az időjárás-jelentésben diadalmasan jelenti, hogy Észak-Koreában mindig süt a nap.

Az Adoptation Agency is megmutatta, milyen könnyű kifigurázni a világ egyik legismertebb vezetőjét. A 2010-es rövidfilm arról szól, hogy Kim Dzsongil örökbe akar fogadni egy amerikai kisbabát - mert szüksége van rá -, ehhez viszont meg kell győznie az örökbefogadási hivatalt arról, hogy alkalmas a feladatra. A projekt kimenetele nem kétséges, de a rövidfilm végén feltűnő Vége-felirat a diktátor halála után kicsit kegyeletsértőnek tűnhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!