szerző:
Károly Edith
Tetszett a cikk?

Gyertyás csodahajó, Roli Zoli, NDK-s kisvasút, bolgár lego: csak szombatig láthatók a Városligetben a szocializmus korának legjellemzőbb, legizgalmasabb játékai.

A bolhapiacok, játékgyűjtő-fórumok és a licitoldalak voltak eddig a főbb találkozási pontjai a retrójátékok gyűjtőinek. Célpontjaik: Roli Zoli, a kis favágó, a lendkerekes autók mind a magyar játékipar termékei voltak annak idején. Az űrrobottól kezdve a felhúzható mackóig több szocialista ország játékait mutatja be a március 31-én záró kiállítás a Közlekedési Múzeumban.

K.E.

Janovszky Tamás, a kiállítás rendezője azt mondja, hogy sok - az utóbbi hónapok egyik sikeres kiállításán látható - játék azért maradt meg szinte újszerű állapotban, mert miután tíz perc alatt képesek voltak két laposelemet lemeríteni, a szülők gondosan elzárták a gyerekek elől. A laposelem az itt látható játékok keletkezésének korában rendszeresen hiánycikknek számított, ha pedig kapható volt: az élettartamához képest aránytalanul drágának is.

Nem csak hazai, hanem a volt szovjet blokk egy-egy országának jellegzetes játékait is bemutatja a kiállítás. A szovjet tankok, harci repülők és űrjárók mellett a sok összeilleszthető, és legalább ugyanannyi összeilleszthetetlen elemből álló bolgár „lego” és a cseh modellautó tartozott a legkeresettebbek közé. A gyerekek kedvencei mellett korabeli játékvásárra invitáló plakátok, az MTI fotóarchívumának korfestő, izgalmas anyagai, filmhíradók részletei is megtekinthetők, akik pedig a hatvanas évek komfortjára kíváncsiak, elidőzhetnek egy családi szoba berendezési tárgyai között.

„Ezek a játékok ma már nem érdeklik a gyerekeket, amit nem lehet felhúzni, vagy nyomógombbal működtetni, ahhoz oda sem mennek, de látni kéne az apukákat: ők valódi extázisba esnek, vadidegen emberek szólítják le egymást, osztják meg az élményeiket a nézelődés közben.”

K.E.

A kiállítás legértékesebb darabjai az 1953-ban a Lemezárugyárban készített kisautók. „Magyarországon lendkerekes autókat gyártottak, mert a felhúzós kisautókhoz nem tudtak megfelelő mennyiségű órarugót biztosítani” - világosít fel a hiánygazdaság gyermekszomorító természetéről Janovszky. „Az NDK vasút-játékai kifinomultabbak voltak. Ahol komoly ipari hagyományok voltak, ott jobb minőségű játékokat gyártottak. Csehszlovákia a modellrepülők gyártásában jeleskedett, Bulgáriában és Romániában elsősorban betonkeverők és teherautók voltak a népszerű mechanikai játékok” - mondta a volt szocialista országok játékfronton tanúsított példás együttműködéséről.

A top 5 játékban Janovszky szerint a gyertyás csodahajó mindenképpen benne van. „1944 évi szabadalom, jellegzetes magyar találmány, nem lehetett strandot elképzelni ezek nélkül.” A Jáva építőjáték szintén toplistás, ez az 1948-ban Paksi Jenő által tervezett játékot máig gyártják és változatlanul érdeklődnek iránta külföldön is. A jó játék mindig az adott kor formatervezési jellegzetességeit tükrözi. Amikor itt járt Vekerdy Tamás pszichológus, azt mondta: „A legjobb és legegyszerűbb játék egy fadarab, mert a gyermeki képzelet azzal ruházza fel, amivel csak akarja.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!