szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Leonardo da Vinci kétszer is megfestette a Mona Lisát egy svájci alapítvány szerint. A világszerte ismert változatot megelőzően tíz évvel már készülhetett egy példány a képből.

A másik Mona Lisa
MTI/EPA/Yannick Bailly

A Mona Lisa Foundation nevű svájci alapítvány csütörtökön Genfben be is mutatta az alkotást, amely megszólalásig hasonlít a párizsi Louvre-ban őrzött darabra.

A szervezet azt állítja, "történelmi és tudományos bizonyítékokkal" rendelkezik arról, hogy a most a nagyközönség elé tárt festmény valóban a Gioconda előde. Az alapítvány egy 320 oldalas könyvet is kiadott csütörtökön, ebben részletesen igazolja állítását.

A svájci alapítvány szerint az itáliai mester egy korábbi változatot készített a Mona Lisából és nem másolatról van szó. A régebbi példány jelenleg egy névtelenségbe burkolózó nemzetközi konzorciumé.

Több szakértő ugyanakkor kételkedik abban, hogy da Vinci valóban kétszer is megfestette a Mona Lisát. Martin Kemp művészettörténész, az Oxfordi Egyetem kutatója szerint például apró részletek - a hajban, a ruházatban, a kéz struktúrájában - nem stimmelnek. A Louvre eddig nem kívánt megszólalni a "korai Mona Lisa" ügyében.

Az alapítvány egy dokumentumfilmet is összeállított, a nagyközönség ebben ismerheti meg azoknak a művészeti szakértőknek, fizikusoknak és elemzőknek a véleményét, akik 10 éven át dolgoztak a "korai Mona Lisa" alapos megismerésén.

Az alapítvány azzal hárítja el a kételyeket, hogy az 1503-ra datált "korai", hivatalos nevén "Isleworth Mona Lisa" befejezetlen maradt, szemben az 1517-ből származó "hivatalos" példánnyal, amely ma Párizsban tekinthető meg.

MTI/EPA/Yannick Bailly

Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) nyomszakértője állítja: a korai alkotáson látható nő arca ugyanazokat a jellegzetességeket mutatja, mint a későbbi, csak épp az első képen még 12-13 évvel fiatalabb. Ez azt jelenti, hogy a művészettörténelem egyik legrejtélyesebb nője kétszer is modellt ült Leonardónak.

A tudományos véleményeken túl az alapítvány által megszólaltatott szakértők idézték da Vinci kortársait is, akik állítólag már 1503-ban látták a mester műhelyében a Giocondát. A bizonyítékok "megdönthetetlenek" - jelentette ki magabiztosan Markus Frey, a tavaly létrejött alapítvány ügyvédje.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!