szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

12 pályaművet díjazott a városligeti Múzeum Negyed épületeinek elhelyezési pályázatának zsűrije, amely a megvásárolt pályázatok ötleteiből állítja össze a liget mestertervét.

A júliusban kiírt elhelyezési pályázat célja az volt, hogy az Új Nemzeti Galéria – együtt a Ludwig Múzeummal –, a Magyar Néprajzi Múzeum, a Magyar Zene Háza, a Magyar Fotográfiai Múzeum, valamint a Magyar Építészeti Múzeum épületeinek nemzetközi tervpályázata konkrét helyszínekre legyen kiírható 2013 végén.

A bírálóbizottság végül három-három, rangsorolás nélküli első és második díjat adott ki, és további hat terv megvételéről döntött – közölte a csütörtöki eredményhirdetésen Baán László miniszteri biztos. A pályázatra 47 pályamű érkezett, a nyertesek anyagait összesen 20 millió forint értékben vásárolja meg a múzeum. A tervek szerint az öt múzeumi épületre vonatkozó nemzetközi építészeti tervpályázatot 2013 végén írják ki, a felhívásnál figyelme veszik az elhelyezési ötletpályázat díjazott terveit.

A kormány július 2-án megjelent határozatával döntött az új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttesre vonatkozó koncepció második ütemeként a Városliget átfogó hasznosítási koncepciójáról. Ennek értelmében a Múzeum Negyed létrehozásával összhangban, azzal egyidejűleg a 2014-2020 közötti időszakban megvalósulhat a Városliget egészének megújítása, családi kulturális-szabadidős élményparkká történő átfogó fejlesztése, önálló turisztikai és szabadidős arculatának, márkájának kialakítása és az ehhez szükséges fejlesztések végrehajtása. Mindezt elsősorban uniós pénzből tervezik megvalósítani 2014–2020 között, ezen belül a tervek szerint 2018-ra el kellene készülnie a Múzeum Negyednek.

Július 8-án írta ki a nyílt ötletpályázatot a Szépművészeti Múzeum. Az összesen 15 millió forint díjazású ötletpályázat a Városliget komplex megújítását célzó Liget Budapest projekt része.

A bíráló bizottság elnöke Baán László miniszteri biztos, társelnöke Nagy Ervin országos főépítész volt. A tagok között találjuk többek között Fekete György MMA-elnököt, Finta Sándor Budapest főépítészét, Barta Ferenc Zugló főépítészét, és az érintett múzeumok vezetőit.

A díjazottak

Rangsorolás nélküli, megosztott I. helyezésben és egyenként 3 000 000 Ft díjazásban részesült:

-  a Philaemon 2003 Kft. (Farsang Zsolt, Bolla Ákos, Berkeczi István, Molnár G. Levente, Bodnár Viktor) munkája

-  a Triskell Épülettervező Kft. (Horváth Zoltán, Terdik Bálint, Izmindi Réka, Kovács Ákos, Viczai János) munkája

-  a Kollektív Műterem Kft. (Kovács Zoltán, Csontos Gyula, Madari Gabriella Katalin) munkája


Rangsorolás nélküli, megosztott II. helyezésben és egyenként 2 000 000 Ft díjazásban részesült:

- a Szateki Kft. (Szabó Zoltán, Bokányi Imre, Csík Zsolt) munkája,

- a Napur Architect Kft. (Ferencz Marcel DLA, Détári György, Boda Szabolcs, Neumann Zsuzsanna, Porosz Géza, Ivanics Zoltán) munkája,

- a Tarka Kft. (Lévai Tamás, Jászai Ágnes) munkája.


Rangsorolás nélküli, kiemelt megvételben és egyenként 1 000 000 Ft díjazásban részesült:

- az XYZ Kft. (Vitéz Péter, Mosonyi Robin Balázs) munkája,

- a Korzó Tervezési Stúdió (Grabner Balázs, Terhes Dénes, Noll Márton, Ercsényi Balázs, Kiss János) munkája,

- az Építész Stúdió Kft. (Építész Stúdió Kft.: Hőnich Richárd, Nagy Iván, Latkóczy Dóra Anna, Oszlányi Soma Péter, S73 Kft.: Mohácsi Sándor, Csizmadia Dóra, Szöbölödi Anita, Takáts Dániel, Reith Anita; Artmind Kft.: Miks Imre, Mészáros Zsófia, Közlekedési Kft.: Rhorer Ádám) munkája.


Rangsorolás nélküli egyenként 500 000 Ft értékű megvételben részesült:


- az Anterra Építőipari Zrt. (Takács Viktor, Buzássy Tamás, Posztós Ágnes, Dreiszker Dóra, Wettstein Miklós) munkája,

- a LEN Architects Kft. (Román László) munkája,

- a Pásztor Ádám (Pásztor Ádám, Zikkert Zoltán, Bojti Anna) munkája.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!