szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy nem túl szerencsés nevű amerikai kisiskolás, Barry Loser mindennapjait és egy földimogyoróért vívott ádáz küzdelem részleteit ismerhetik meg az olvasók abban a két gyerekregényben, amelyek idén elnyerték a humoros gyermekkönyvek díját, a brit Roald Dahl Funny Prize-t.

Az immáron hatodik születésnapját ünneplő díjat a feketehumorral fűszerezett és csavarokban gazdag Karcsi és a csokoládégyár, Matilda, valamint a James és az óriásbarack című klasszikusokat jegyző Dahl inspirálta. Az idei győztesek egy londoni színházban vették át a díjat az olvasást népszerűsítő Booktrust közhasznú szervezet által rendezett ceremónián. 

A 7-14 éves korosztály kategóriájában Jim Smith I Am Still Not a Loser - a szerző Barry Loser-sorozatának második része - diadalmaskodott. A könyv a nem túl szerencsés nevű amerikai kisiskolás, Barry Loser mindennapjait mutatja be. "A régi mondás, amely szerint senki sem szereti a veszteseket, ragyogóan megdől Barryvel, aki egyszerre szeretetre méltó és szórakoztató" - mondta Michael Rosen, a díjat odaítélő bizottság elnöke.  

A hatéveseknek, illetve fiatalabbaknak szóló könyvek kategóriájában Simon Rickerty Monkey Nut című írása vitte a prímet. A gazdagon illusztrált és mindössze 41 szóból álló történet főszereplője két teremtmény, akik egy héjas földimogyoróért harcolnak egymással. 

"Ahogy Jonathan Swift - 18. századi klasszikusában, a Gulliver utazásaiban - értelmetlen háborúkról mesélt nekünk, amelyek amiatt dúltak, hogy melyik végén kell feltörni a tojást, úgy Simon Rickerty is egy abszurd küzdelmet tárt elénk, főszerepben egy földimogyoróval" - húzta alá Rosen. 

A Roald Dahl Funny Prize-t a gyerekkönyvíró-költő Rosen alapította azzal a céllal, hogy olyan könyveket támogasson, amelyek érdekesek, mulatságosak, és közös olvasásra ösztönözik a családokat. A győzteseket egy bizottság és Nagy-Britannia-szerte élő több mint 400 iskolás gyerek szavazatai alapján választják ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!