szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sikerrel rendezte meg első képzőművészeti árverését Indiában csütörtökön a Christie's aukciósház. A 16,4 millió dolláros végösszeg az előzetes becslések több mint kétszeresét jelenti.

A dél-ázsiai ország pénzügyi központjában, Mumbaiban megtartott árverésen 83 tételt bocsátottak licitre, ezek egy részét India egyik első, kortárs művészetet pártoló családjának magángyűjteményéből származó festmények alkották, és eladásra kínálták a "nemzeti kincsként" nyilvántartott kilenc indiai művész közül hatnak a munkáit is.

Vasudeo Gaitonde indiai festőművész olajfestménye kelt el a legmagasabb, 3,8 millió dollárnyi összegért. Egy magát felfedni nem kívánó amerikai telefonos vásárló vette meg lélegzetelállító licit keretében, amelynek végén a közönség üdvrivalgásban tört ki. A festmény lett ugyanis minden idők legdrágább kortárs indiai képzőművészeti alkotása, amelyet az országban eladtak. 

"Az eredmény a legvadabb álmainak is túlszárnyalta" - mondta az árverés után Hugo Weihe, a Christie's ázsiai művészeti részlegének igazgatója. Az aukciósház Ázsia harmadik legnagyobb gazdaságának kevésbé fejlett művészeti piacát termékeny területnek tartja nemzetközi terjeszkedéséhez, amelynek részét képezték a közelmúltbeli kínai és közel-keleti aukcióik.

Miközben a kínai gazdagok a képzőművészeti vásárlások éllovasaivá váltak az elmúlt években, és a globális művészeti piacot tekintve az ázsiai ország az Egyesült Államokkal vetekszik, az indiai elit lassabban kezdett befektetni a művészetekbe.

A globális - 58,7 milliárd értékű - művészeti piac 25 százalékát Kína uralja, az Egyesült Államok 33 százalékot. India nincs az első öt állam között, mivel piaci részesedése csupán hét százalék - írta jelentésében a European Annual Fine Art Foundation. Miközben India gazdasági növekedése 5 százalék alá lassult a korábbi évtized több mint 8 százalékáról, az indiai milliomosok száma elérte a 170 ezret - derül ki az Euromonitor adataiból. 

Indiai dinamikusan fejlődő luxuscikkpiaca a következő öt évben 86 százalékkal nő, míg Kínáé 72, Brazíliáé 31, Oroszországé 28 százalékkal. Az olyan presztízs jellegű befektetések felé való elmozdulás, mint a képzőművészet a következő természetes lépés lesz a luxuscikkpiacon - hangoztatta Fflur Roberts, a Euromonitor szakértője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!