szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Május 6-ig van ideje Kállay-Saunders Andrásnak, hogy felkészüljön az Eurovízióra. De van-e esélye az elődöntőn továbbjutni, sőt akár ByeAlex tavalyi 10. helyét megkörnyékezni? Mérlegeltünk.

2011-ben nagyanyja betegsége miatt ruccant ide a New Yorkban nevelkedő, magyar modell és amerikai zenész apától született Kállay-Saunders, mégis bő három éve tartó, magyar viszonylatban egészen meredeken felfelé ívelő karrierje most egy különös állomáshoz érkezett. Az Eurovíziós Dalfesztivál porondján prezentálja a magyar dalt, méghozzá a Running című, családon belüli erőszakról szóló angol számmal. Mérlegeltük pró és kontra őt és produkcióját.

Pró, mint profi

A Running című szám a Petőfi rádió szabta határokon túl is megállja a helyét egy nemzetközi platformon, nem csupán azért, mert Kállay-Saunders anyanyelvi angol, de énekesi tehetségét sem lehet kétségbe vonni.

A dal tempóváltozása Eurovízió-barát, a lassan kezdődő, de hamar gyorsba váltó szám képes lehet arra, hogy felpörgesse és táncra perdítse a közönséget.

Vannak persze olyanok idehaza, akik megkérdőjelezik Kállay-Saunders magyarságát, de hogy a közönség mégis őt választotta, nem csak fricska a rasszistáknak és nagymagyarkodóknak, de akár diplomáciai bravúr is lehet: bizonyítja, hogy multikultik, befogadók és színes egyéniségek vagyunk, vagy legalábbis elviseljük, hogy vannak itt ilyenek. Erre még Rákayék is verhetik a mellüket.

MTVA / Galos M. Samu

Kontra: hol a szerelem?

A témaválasztás egészen egyedi, az Eurovízió lényege ugyanis, hogy gondtalanságot, vidámságot, nemtörődömséget sugároz. Bárhol is rendezik, egy földrajzilag is politikailag is nagyon-nagyon tágan értelmezett Európában (például Azerbajdzsánban), ritkán hallunk olyan dalt, ami komoly témát dolgoz fel. A legutóbbi évek nyertes produkcióit pásztázva pedig a blőd, közhelyes, bárgyú, lehetőleg szerelmes szövegek voltak a nyerők – és ne feledjük, hogy Byealex is egy 100%-tinglitanglival tudott szép helyezést elérni. A családon belüli erőszakot és a csellengést leíró Running ezek alapján nem sok jóra számíthat Emilie de Forest, Loreen, de a 2011-es azeri szerelmes duett, vagy négy évvel ezelőtti német Satellit sikere után.

Kérdés, hogy gyerekek elleni erőszakot fájdalmasan közvetítő énekest előveszik-e az Euróvízión azért, mert épp egy erőszakos cselekedet miatt folyik ellene eljárás. A tényállás persze egészen más, mint a gyerekbántalmazás, de ismerve a bulvár hatásmechanizmusait megpedzegethetik Janus-arcúságát, ez pedig biztos nem szavazatgenerátor.

Férfi szóló előadó utoljára 2009-ben nyert, a norvég Alexander Rybak egy hegedűvel, és egy szerelmes számmal hódította meg a közönséget, előtte az orosz Dima Bilan 2008-ban talpig fehérben, kigombolt ingben, térdre rogyva dalolt ugyancsak hegedűs – méghozzá Edvin Marton – kíséretével. Kállay-Saundersnek bő két hónapja van, hogy átgondolja, mivel pengeti majd meg az eurovíziós massza lélekhúrjait.

Magyarország május 6-án Albániával, Örményországgal, Azerbajdzsánnal, Belgiummal, Észtországgal, Izlanddal, Lettországgal, Moldovával, Montenegróval, Hollandiával, Portugáliával, Oroszországgal, San Marinóval, Svédországgal és Ukrajnával versenyez Koppenhágában a május 10-ei döntőbe jutásért.

Kövesse a hvg.hu Élet+Stílus rovatát a Facebookon is!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!