szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pár napja még letagadták, most viszont elismerték Egyiptomban, hogy megsérült Tutanhamon halotti maszkja, és szakszerűtlenül illesztették vissza.

Elismerték kairói szakértők a hét végén, hogy tisztítás közben leesett Tutanhamon fáraó halotti maszkjának szakálla, és azt szakszerűtlenül, vitatott anyaggal ragasztották vissza. Az egyiptomi hatóságok pénteken még hevesen tagadták a világsajtóban a héten elterjedt híreket arról, hogy kár keletkezett a fáraó világhírű, kék-arany színű halotti maszkjában. 

AFP / Mohamed El-Shahed

A régészeti minisztérium által felkért Christian Eckmann német restaurátor megvizsgálta a maszkot és megállapította a rongálódást - közölte vasárnap az Al-Ahram című kormánylap. A német szakértő szerint a halotti maszk nincs veszélyben, a hiba kijavítható - tudósított internetes oldalán az Al-Ahram egy, az Egyiptomi Múzeumban tartott sajtóértekezletről. Eckmann szerint "normális", ha a szakáll idővel leválik. A fáraó ékességét legutóbb 1941-ben, a maszk restaurálása közben rögzítették. 

A friss rongálódás még tavaly történt. Amikor a szakáll tisztogatás közben levált, visszaragasztásához egy szakmai körökben vitatott ragasztót, epoxigyantát használtak, amelyet ráadásul szakszerűtlenül vittek fel a maszkra - idézte a hírportál a német restaurátort, aki szerint a sérülés orvosolható. Az Al-Ahram szerint a hatóságok Eckmannt bízták meg a helyreállítással. 

Tutanhamon halotti maszkját Howard Carter és George Herbert brit régész fedezte fel 1922-ben a fiatalon elhunyt fáraó csaknem érintetlen sírjának feltárásakor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!