szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok általában közepes, vagy átlag alatti teljesítményeket ér el a nemzetközi tanulói vizsgálatokban – Magyarországhoz hasonlóan. Cserediákokat kérdeztek, szerintük mi a baj az USA oktatási rendszerével.

Bár az Egyesült Államok többet költ tanulónként az iskolarendszerére, mint a legtöbb OECD-ország, ezt például a PISA-eredményei nem igazolják vissza, azon rendre közepes vagy annál is rosszabb teljesítményt nyújtanak a tengeren túli 15 évesek. Az alábbi – a peacefulwarriors.net által szerkesztett- térképen az látszik, mindegy, hogy egy állam kisebb, nagyobb, gazdagabb vagy szegényebb, ezek az eredmények sehol sem mondhatók jónak.

Az egyes államok PISA-teljesítményét más OECD-országokéval vetették össze. Mint látható, a „PISA-éltanulók” lila színére egyik államot sem, a még jónak mondható kékre mindössze egy államot (Massachusetts) színezhettek. A térképet a közepes vagy annál rosszabbak barnája uralja (ez Magyarország színe is - így került Wisconsin, Dél-Dakota vagy Észak-Karolnia helyére a Hungary felirat), illetve a gyenge országok sárgája. Öt állam (Új-Mexicó, Louisiana, Alabama, Mississippi és Nyugat-Virginia) pedig a PISA-sereghajtók közé tartozik.

peacefulwarriors.net/

Egy újságíró, Amanda Ripley annak próbált utánajárni, hogy mi lehet ennek a gyenge eredménynek az oka. Felnőtteket és diákokat is faggatott erről, de kielégítő válasz, amit ráadásul a kutatási adatok is alátámasztanak, senkitől nem érkezett.

Végül összeakadt egy olyan tanulóval, aki cserediákként megjárt más, jobb oktatási rendszerű országot, így első kézből volt összehasonlítási alapja erről a témáról. Ezután még több száz ilyen cserediákot keresett fel és faggatott ki Ripley. Végül az okokról szóló – tudományos eredménynek nem mondható, de azért figyelemreméltó - megállapításaikat három pontban foglalta össze.

Minden megkérdezett egykori cserediák kiemelte, hogy másutt kevesebb ugyan a házi feladat, de sokkal komolyabban veszik a tananyagot és a tanárok kiválasztását is, mint Amerikában. Azt is fontos különbségnek tartották, hogy míg ott a sport egy hatalmas figyelemelterelés az iskolai ügyekről, addig másutt az inkább csak hobbi.

És végül fontos különbségként írták le, hogy ellentétben az USA-val, másutt a diákok hisznek abban, hogy az iskola befolyásolja a majdani sikeres életüket, és még ha nem is tetszik nekik, tudják, hogy az egy lépcsőfok a sikeres jövőjük felé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!