Már harmadik kiadását éri meg Dés Mihály Pesti barokk című regénye. A nyolcvanas évekbeli undeground értelmiségi szubkultúrában játszódó regény állítólagos nőgyülőlő volta miatt a szerzőtől megtagadta a tagságot a Szépírók Társasága - derült ki az író a keddi Népszavában megjelent interjújából.

A HVG 2015. január 7-i számában jelent meg interjú Dés Mihály irodalmárral és lapkiadóval, aki ha máshonnan nem, Bacsó Péter kultikus Banánhéjkeringő című filmjének főszereplőjeként lehet ismerős a magyar közönségnek. Az 1950-es születésű író első könyvét jelentette meg 2013-ban, ami meglehetősen nagy példányszámban kelt el, a recenziók többségében pedig (szerintünk méltán) dicsérték a művet. A könyvről szóló kritikánkat itt olvashatja.

A szerző szeretett volna a Szépírók Társaságába kerülni, de a szervezet májusi közgyűlésén elutasította a kérelmét annak ellenére, hogy Esterházy Péter és Konrád György ajánlotta, állítólag azért, mert művét nőgyűlölőnek tartják.
Dés erre az interjúban úgy reagált: "Az tényleg vérfagyasztó, hogy regényhősöm nézetei alapján nőgyűlölőnek bélyegeztek a közgyűlésen. Hogyan támadhatja bárki is egy szereplő gondolatait?! Ezen az alapon Shakespeare-nek minimum harminc év Gulag járt volna az aljas hőseiért." A szerző szerint ennél is elképesztőbb, hogy a közgyűlésen tömegesen tartózkodtak azok, akik nem értettek egyet a társaság koncepciójával a Pesti barokrról. "Engem kiszavaztak, és győzedelmeskedett a téboly" - fogalmazott.
Gács Anna, a Szépírók Társaságának elnöke a múlt heti ÉS-ben vitázott Déssel erről a témáról. Szerinte Dés úgy tesz, mintha egy ideológiai alapokon nyugvó koncepciós per áldozata lenne. Szerinte a szerző levelével ugyanazt az agresszív hadviselést folytatja, amivel másokat vádol.