szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A két helyszínen megrendezett esemény közel 200 ezer koncertlátogatót mozgatott meg, de ez volt minden idők első nagy globális popkulturális médiaeseménye is.

Az 1985. július 13-án Londonban, a Wembley stadionban és Philadelphiában, a John F. Kennedy stadionban az etiópiai éhezők megsegítésére megrendezett eseményre összesen 172 ezer néző látogatott ki (72 ezer a brit fővárosban és 100 ezer Phildelphiában).

A koncertpár közvetlen előzménye a később a koncertet is organizáló egykori punk-rocker, a Boomtown Rats-vezér, Bob Geldof és az Ultravox frontembere, Midge Ure által gründolt Do They Know It's Christmas és a még annál is sokkal nagyobbat durranó amerikai segélydal, a Michael Jackson és Lionel Richie által írt és Quincy Jones producer által gondozott, 1985 márciusában megjelent We Are The World voltak.

A koncerteket világszerte 150 országban közel 2 milliárdan nézték televízión. Hasonló segélykoncertekre más országokban is sor került ezen a napon Ausztráliától Németországig. Magyarországon Élő segély Afrikáért címmel 1985. december 26-án és 28-án rendeztek koncerteket (érdekesség, hogy a rock- és a popzene képviselői külön-külön léptek fel, egyik nap az egyik, másik nap a másik "kör" reprezentánsai; a rocknapot Presser Gábor, a popnapot Sztevanovity Zorán szervezte).

A Live Aid számos emlékezetes koncerttel szolgált: nehezen felejthető a Jack Nicholson által felkonferált U2 maratoni hosszúságú két dala, Mick Jagger és Tina Turner "násztánca", a Queen valóban pompás és fenséges fellépése.

De olyan különlegességeket is láthatott a sokmilliárd néző, mint Sting csupafehér egy szál gitáros produkciója, melynek egyik dalában az a Phil Collins vendégeskedett, aki egyedüli zenészként az óceán mind két oldalán ott volt ezen a napon, vagy a Dire Straits, melyben pedig Sting vokálozott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!