szerző:
Szegő Iván Miklós
Tetszett a cikk?

"Őszintén szólva" – ez a címe annak a "titkos gyűjteményből" rendezett, mintegy kétszáz festményt átfogó kiállításnak, amely a Kieselbach Galériában nyílt kedden. A titkos gyűjtemény tulajdonosa a gazdasági válság alatt szedte össze 3-400 darabos kollekcióját.

A galériatulajdonos Kieselbach Tamás elmondta, hogy korábbi, hasonló rendezvényeik után is nyilvánosságra került a gyűjtő neve. Most is várható ez, hiszen könyvet adnak majd ki a kollekcióról, és a családról, amely összeszedegette a képeket. A háttérben egyébként egy fiatal üzletember áll, aki a gazdasági válság idején gyűjtötte össze a jelentős művekből álló gyűjteményt.

Fülöp Máté

A képek gazdája korábban antikváriumot is nyitott. Végül 3-400 darabos kollekciót halmozott fel – magyarázta Kieselbach. Szerinte erre a műfajra is igaz: az "árral szemben kell menni", és a válság idején – amúgy nem is olyan olcsón – megvett képek a 2008 óta először tapasztalható hazai műkereskedelmi élénkülés nyomán akár még többet is érhetnek a jövőben. Kieselbach szerint ugyanis az ingatlanpiacon és a tőzsdén végbemenő folyamatok így éreztetik a hatásukat a műkereskedelemben is.

Fülöp Máté

A kiállításon természetesen nem a teljes gyűjtemény szerepel, amelynek egyes darabjai ismertek lehetnek a műkereskedelmet és a hazai műgyűjtést közelről követőknek. Így például a korábbi, klasszikusnak minősíthető gyűjteményekből is származnak egyes darabok. A kiállításon így feltűnt Kondor Béla Négy szentje például, ezt pár másodperces böngészéssel beazonosíthatjuk a neten: a híres Dévényi Iván-féle gyűjteményben szerepelt egykor.

A titkos gyűjtemény eredetileg egyébként nemcsak klasszikus gyűjteményekből megszerzett darabokból állt, hanem ma már klasszikusnak minősíthető alkotók festményeit tartalmazta. Így Márffy, Derkovits, Mattis-Teutsch, Aba-Novák és Szőnyi műveitől jutott el a gyűjtő előbb a huszadik század második feléhez, majd a kortárs alkotókhoz.

Fülöp Máté

Ma már a kollekcióban ugyanúgy ott vannak Vajda Lajosnak, az Európai Iskola vezető alakjának, Ámos Imrének vagy Csernus Tibornak a művei, mint ahogy Ámos özvegyének egy Üvöltőt ábrázoló vörös festménye. Anna Margit, aki elvesztette a férjét, szinte gyermekrajzra utalóan festette le a második világháború, az üldöztetés utáni fájdalmat – fejtegette Kieselbach a megnyitó előtti sajtótájékoztatón.

De a gyűjtemény az Iparterv-nemzedék kiemelkedő alkotóit is magába foglalja. Bak Imrétől is egy érdekes, izgalmas alkotás látható: az 1967-es Marikát érdemes megnézni, ha valakinek van rá módja. A kollekció összeállításában Kieselbach szerint nemcsak presztízsszempontok, hanem a "szeretet" is szerepet játszott: ezt bizonyítja, hogy a naiv festők is szép számmal láthatók a kiállításon.

Fülöp Máté

A "bevett" művészek alkotásai közül pedig mintegy húsz Barcsay-kép is látható. A legviccesebb, legabszurdabb alkotók közül pedig az "agrárművész" Bukta Imre Tavasz és Táj című művei mellett Wahorn András, feLugossy László képeit sem kell hiányolnia azoknak, akiknek ezek a művek tetszenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!