szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A múzeumokat tömörítő legrangosabb nemzetközi szervezet, az ICOM elnöke szerint „drámai perspektíva” egész Európa számára a Lukács-archívum tervezett bezárása.

Mint lapunk korábban megírta a Magyar Tudományos Akadémia megszünteti jelenlegi helyén és szétdarabolja a Lukács György filozófus egykori otthonában kialakított a Lukács Archívum és Könyvtárat (LAK).

A hír eljutott az ICOM-hoz (International Council of Museums) is. Az ICOM Europe elnökheyttese Luís Raposo magyar nemzeti bizottság korábbi titkárának írt levelében úgy fogalmazott, hogy „mindenki – aki középfokú végzettséggel rendelkezik – ismeri Lukács gazdag és változatos élete munkásságának jelentőségét.  Egy ilyen archívum bezárása óriási kár lenne az egész európai kultúra – és nem csak a levéltárak és múzeumok – számára”.

Hozzátette, a 35 ezer szakembert, 20 ezer múzeumot tömörítő szervezet, mint az egyetlen európai szövetség, amely a múzeumokat képviseli Európában „rendkívüli módon sajnálja ezt az eshetőséget, és gondosan figyelemmel fogja kísérni a helyzetet”.

 Korábbi kérdésünkre, hogy mi az oka az archívum megszüntetésének, Lovász László MTA-elnök azt mondta: „Az MTA nem tart fenn emlékhelyeket legkiemelkedőbb tudósainak sem”.

A LAK abban a Belgrád rakparti lakásban működik, amelyben a filozófus 1945 őszétől 1971-es haláláig lakott. Az 1972-ben megnyílt, az Akadémiához tartozó intézmény őrzi a filozófus hagyatékát: levelezését és 8000 címet tartalmazó, az eredeti szekrényekben lévő könyvtárát, melyekben Lukács jelölései, kéziratos cédulajegyzetei is megtalálhatók. Itt vannak műveinek kéziratos és nyomtatott szövegei, valamennyi publikációja is.

Bár Lovász László azt állította, nincs szó a Lukács Archívum szétdarabolásáról, de azt is hozzátette – mint az az MTA korábbi közleményében is olvasható –, hogy az archívum könyvtára az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Filozófiai Intézetébe kerül, a kézirattárat pedig az MTA Könyvtárába szállítják át. Lovász szerint azonban ez azért nem szétdarabolás, mert az MTA Könyvtárából a kéziratokat a digitalizáció után átviszik a Filozófiai Intézetbe. Sőt, ha az örökösök belegyeznek, akkor az archívum egyes bútorai is a Filozófiai Intézetbe kerülhetnek – tudtuk meg az MTA-tól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!