Nem Verbung az egyetlen, aki írt már erről (korábban Cees Fasseur történész is említette), de az első, aki jelentős figyelmet fordított e tényre. Úgy véli ugyanis, hogy a gyógyszerhasználat lehetett felelős Vilma kormányzási stílusának radikális változtatásaiért. Lehetséges, hogy a királynő furcsa döntéseiben vagy akár döntéseinek halogatásában is jelentős szerepet játszott a kábítószer.
A háború alatt egyébként pervitint szedtek a katonák kimerültségre, fájdalomcsillapításra.
Vilma 1898-tól számolta uralkodását. Hollandia az első világháború idején semleges maradt, de a központi hatalmakkal és Németországgal szimpatizált. Németország veresége után pedig befogadta országába a trónfosztott császárt, II. Vilmost.
A második világháború folyamán a német megszállás idején Londonba ment száműzetésbe, de ekkor is Vilma irányította az országot. Üzeneteket küldött a Radio Orange-on keresztül, bár a holland emberek ezeket nem hallgathatták legálisan. A királynő az egész háború alatt az ellenállás szimbóluma maradt.
Vilma majdnem meghalt egy bombatámadásban South Mimms közelében. 1944-ben ő lett az első külföldi nő a történelem során, aki megkapta az angol Térdszalagrendet, Churchill pedig azt mondta róla, hogy Európa összes uralkodója között a háború alatt egyedül Vilma királynő viselkedett férfiként. A világháború után visszatért Hollandiába, 1962 novemberében halt meg.