szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Különleges kiállításon mutatja be a Gyémánt Út Buddhista Központ a tibeti buddhista gyakorlathoz kapcsolódó szakrális tárgyakat. A bemutatott tárgyak némelyike nemcsak esztétikai értékkel bír, hanem meditációs eszköz is - írják a kiállítás szervezői.

A buddhista tanítások több mint ezer évvel ezelőtt érkeztek Indiából és honosodtak meg Tibetben. Az azóta eltelt időben a tibeti buddhista gyakorlat gazdag formakincset hozott létre. Az összetett szimbólumrendszer és a szigorú szabályokat követő, impozáns alkotások Buddha időtlen bölcsességét közvetítik - írta a budapesti Gyémánt Út Buddhista Központ, amely november 15-től helyet ad a Tibet kincsei című kiállításnak.

A tibeti buddhizmus a 20. század második felében hiteles átadással rendelkező tanítók közvetítésével a nyugati kultúrába is megérkezett. A szakrális tárgyak, ahogy Tibetben, így Európában sem elsősorban a múzeumok polcait gazdagítják, hanem a mindennapi élet használati tárgyaivá váltak, amelyeket most bárki megtekinthet. A mesterek által gondos precizitással készített szobrok némelyike a több száz éves hagyományoknak megfelelően mantratekercsekkel, féldrágakövekkel, arany-ezüst darabokkal, szárított virágokkal és ereklyékkel van megtöltve.

Ezek az alkotások nemcsak esztétikai értékkel bírnak, de meditációs eszközök is, amelyek segítik a gyakorlót a tudat természetének felismerésében.

A különböző buddhaformák a tudat kvalitásait fejezik ki, mint a félelemnélküliség, aktív együttérzés és a spontán öröm. A kiállított szobrok és tibeti tekercsképek (thangkák) mindig a jelen pillanatban gyökerező lehetőségre mutatnak rá, amellyel mi is élhetünk, itt és most - írták.

A Tibet-Európa Alapítvány által szervezett kiállítás tárlatvezetésein a résztvevők megismerkedhetnek többek között a Sákjamuni Buddha – a történelmi Buddha – életével, a tibeti buddhizmus fontos alakjaival, Marpával, Milarépával és Gampopával, valamint megtudhatják, hogy  kinek a mantrája a sokak által ismert OM MANI PEME HUNG.

November 16-án és december 3-án a kiállított darabok iránt mélyebben érdeklődők egy különleges, tárlatvezetéssel egybekötött előadást hallgathatnak meg „A buddhista szobrok és szimbólumok jelentése” címmel.

Időpont: november 15-től december 18-ig.

Helyszín: Gyémánt Út Buddhista Központ, 1074, Budapest, Rózsák tere 4-5.

Nyitvatartás:
Hétfőtől péntekig: 18:00 és 21:00 óra között, hétvégén 11:00 és 19:00 óra között.
Magyar nyelvű tárlatvezetés minden hétköznap 18:00 órától, hétvégén 15:00 órától is.
Angol nyelvű tárlatvezetés csütörtökönként 18:00 órától.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!