szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Az inka birodalom titokzatos romvárosához hasonlított limai egyetemi kampusz épületegyüttesének ítélték oda a Brit Építészek Királyi Intézetének (RIBA) nemzetközi díját.

A Csendes-óceán partvidéke mentén húzódó perui Costa Verde (szó szerint Zöld Part, egyébként egy sivatagos jellegű partszakasz – a szerk.) és az Andok égbetörő vonulata közé ékelődő limai kerületben, a Barrancóban (szakadék) épült fel a múlt évben a perui műszaki egyetem, az Universidad de Ingeniería y Tecnología (UTEC) közösségi tere, vagyis kampusza.

A sajátos szépségű földrajzi és természeti környezetből már messziről kiemelkedik a tízszintes, jelentős méretű (33945,5 m2) fehérbeton építmény.

plataformaarquitectura.cl

Bár előnézte egy futballstadion hatását kelti, mögötte a síkban eltolt teraszos szintek, a „függőkertek” már a tökéletes inka építéstechnológiával alkotott, az Andok hegynyergére emelt erődített város, Machu Picchu (Öreg csúcs) látványát idézik fel. Minden bizonnyal ez a meghatározó látványelem adta, hogy az egyetemi épületegyüttest a „Machu Picchu moderno” elnevezéssel említik.

Az ír Grafton Architects tervei  és a perui Shell Arquitectos közreműködésével megépített egyetemi létesítményt máris a 21. század kiemelkedő építőművészeti alkotásai közé sorolják.

Ennek eddigi legjelentősebb elismerése a napokban kihirdetett 2016-os RIBA-díj a világ legjobb új épülete megálmodóinak és alkotóinak.

plataformaarquitectura.cl

A nemzetközi építészeti díjat a Brit Építészek Királyi Intézete hozta létre annak érdekében, hogy a polgári építészetet, s annak hatását az emberekre és közösségekre előtérbe helyezzék. A díjról a szakmai zsűri Richard Rogers, a világhírű angol építész elnökletével döntött – többek között ő a párizsi Pompidou központ és a londoni Lloyd-palota tervezője.

Az elismerésről szóló döntést a zsűri sok szempontból részletezte, a leglényegesebbek ebből: perui egyetemi kampusz a Barranco városképének innovatív, inspiráló, merész kivitelű épülete világszínvonalat képvisel. Új felfogású, vertikálisan épült közösségi tér, ösztönzi a társadalmi mobilitást, a fiatal peruiak szakmai képzéshez való hozzájutását. Az organikus építészetet képviselve jól illeszkedik az éghajlati és terepviszonyokhoz, Peru kulturális örökségéhez – ez egyértelmű utalás az inka városra, Machu Picchu-ra. Összegzésként: „Az UTEC egy különleges példája a civil építészetnek – az emberek szívében tervezett épület.”

plataformaarquitectura.cl

A RIBA 2016-os nemzetközi díjra az öt kontinensről 30 meglehetősen új felfogású építményt neveztek kiváló építészektől és építészirodáktól. A díjra jelölt hat pályamű között a nyertesen kívül szerepelt: a bakui Hejdar Alijev Központ (építésze Zaha Hadid), a mexikóvárosi Jumex Múzeum (David Chipperfield Architects), az Azori-szigeteken található Arquipelago Kortárs Művészeti Központ (Menos é Mais), a Stormen Koncertterem és Könyvtár a norvégiai Bodø városából (DRDH Architects) és egy első világháborús francia emlékmű Notre-Dame-de-Lorette közelében (Agence d’architecture Philippe Prost).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!