szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A piaci ár töredékéért szerezte meg a lengyel állam az ország legértékesebb magángyűjteményét – írja a HVG. A hazafias tettként, műtárgymentésként tálalt akcióból a nemzeti-konzervatív kormány politikai tőkét igyekszik kovácsolni.

Az egyetemes művészettörténet egyik legismertebb alkotása, Leonardo da Vinci Hölgy hermelinnel című festménye a minap – a varsói kormány karácsonyi utóajándékaként – a lengyel nép tulajdonába került.

A másfél éve alakult nemzeti-konzervatív kormány szinte hivatalba lépésekor azonnal szemet vetett az ország legértékesebb magángyűjteményére, a nagy múltú Czartoryski hercegi család kollekciójára.

Wikipedia
A hivatalos indoklás szerint a vásárlás célja az volt, hogy megakadályozzák a páratlan alkotások külföldre kerülését. Ez a magyarázat azonban nem igazán meggyőző, hiszen egy kormány a műkincseket jogi eszközökkel is az országban tudja tartani. (Ennek volt nem éppen elegáns példája, ahogyan a magyar hatóságok a közelmúltban Munkácsy Mihály Golgotáját vitatható módon védetté nyilvánították, miután nem tudtak megállapodni a megszerezni kívánt műtárgy árában a tulajdonosával, Pákh Imre Amerikában élő műgyűjtővel.) Másrészt semmi sem utalt arra, hogy a gyűjteményt birtokló család magánalapítványa a művek „mozgatását” tervezte volna.

Azzal sem lehetett indokolni a vásárlást, hogy a remekműveket mindenki számára hozzáférhetővé akarják tenni, hiszen azok legjava eddig is fő helyen volt látható a krakkói Nemzeti Múzeumban, illetve a Wawelben, a királyi palotában.

Kézenfekvő tehát a feltételezés, hogy a kormányt valójában más okok – saját imázsának polírozása, Lengyelország múltbéli dicsőségének hangsúlyozása, a hazafias érzelmek erősítésének szándéka – motiválták.

Az állami műkincsvásárlásról és a Czartoryski-gyűjteményről a HVG e heti számában olvashat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!