szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha minden összejön, tavasszal kiderülhet, igaza van-e Dénes József régésznek, miszerint a Kőszárhegy melletti Szárhegy rejti a Seuso-kincs még meg nem talált darabjait – írja a feol.hu.

A régész azt állítja, szinte bizonyosan sikerült megtalálni a még meg nem talált kincsek valódi, éles helyszínét. „A szinte szócska eltűnése az, ami még előttünk áll.”

A helyszínen tavaszra ígérnek komplex vizsgálatot: amint a költségvetés, illetve a terület tulajdonosának hozzájárulása megvan, a Magyar Nemzeti Múzeum elvégzi a kutatást.

Dénes József szerint a néhai Magda József által elmondott változatból kell kiindulni. „Tehát a tárgyak nem a polgárdi kőbányában, hanem attól nem messze, a hegyoldalban kerültek elő. A konkrét apropó egy pince gödrének a Kolonics György által kezelt munkagéppel történt kiásása volt 1976 őszén. A kérdés roppant egyszerű ugyan (melyik az a pince?), mégis évekbe telt a pontos helyszín azonosítása.”

A hivatalos kincskutatók és a kincsvadászok igyekeztek mindent szisztematikusan átvizsgálni az elmúlt évtizedekben, de Dénes biztos a dolgában.

„Sümegh, Kolonics és Lelkes 1976-ban két nagyméretű rézüstbe precízen és sűrűn belerakott ezüsttárgyakat talált, gyakorlatilag ép és sértetlen állapotban. Ezeket ők pillantották meg 1600 évvel azt követően, hogy valakik biztonsági okból elásták azokat, de a veszély elmúltával már nem tudták előásni. Ebből az következik, hogy nyilvánvalóan sikerült annak idején – valószínűleg 374-ben – a teljes készletet elrejteni. Sajnos, a készletből a szemtanúk (Strasszer István, Harmath József, a néhai Födelmesi István és a szintén elhunyt S. Istvánné) vallomásai, illetve Halim Korban 1987-ben dátumozott eladási ajánlata alapján megismert kb. 250 nemesfém tárgyból – több mint 40 évvel az előkerülésüket követően – jelenleg is csak 14-ről (15. az egyik rézüst) van tudomásunk. A 250-ből viszont 187 az aranyozott ezüstkanalak száma. Nem nehéz belátni, hogy senki sem kézből evett, és inniuk is kellett a vendégeknek valamiből. A létszámhoz arányos tálalóedények, tálcák, kancsók is kellettek elegendő számban. Magyarán, a készlet ma feltételezhető összetétele messze nem lehet kerek és teljes. Annak a fele, vagy annál is nagyobb része még mindig az eredeti elrejtés helyén, a földben lehet.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!