szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Cenzúrát követel a Wikipédiától egy török miniszter, cserébe Ankara újra engedélyezné az online enciklopédia működését az országban. A Wikimédia Alapítványt is illiberális demokráciához méltó eljárásban részesítenék.

Ha a Wikipédia eltávolítja oldalairól a Törökországra vonatkozó téves információkat, Ankara feloldja az online enciklopédia blokkolását – jelentette ki Ahmet Arslan török hírközlési miniszter az NTV török hírtelevíziónak adott interjújában csütörtökön.

A tárcavezető kiemelte: Törökországot nem lehet terrorszervezetek támogatójaként feltüntetni. Hozzátette: mindemellett a Wikimédia Alapítványnak irodát kell nyitnia Törökországban, és adót kell fizetnie tevékenysége után.

Április 29-én a török hatóságok az egész országban elérhetetlenné tették a Wikipédia oldalait. Az üzemeltető, a Wikimédia Alapítvány fellebbezést nyújtott be, de múlt pénteken egy török bíróság elutasította.

Az Anadolu török állami hírügynökség értesülései szerint a döntést azzal indokolták, hogy a Wikipédia üzemeltetője felszólítás ellenére sem törölt olyan szócikkeket, amelyek azt állítják, hogy Törökország terrorszervezetekkel működik együtt, és ezzel az oldal lejárató kampányt folytat Ankarával szemben. (Az indoklás láthatóan nem törődik azzal, hogy a Wikipédia nem egy lejárató oldal, hanem egy önkéntesek által szabadon szerkeszthető webenciklopédia, ahol egy bejegyzés soha nem zárul le, egy szócikk akár ezerszer is átírható, mint ahogy az Áder János-szócikk példája is mutatja.)

Jimmy Wales, a Wikipédia alapítója Twitter-bejegyzésben bírálta a török hatósági intézkedést, úgy fogalmazva: "Az információhoz való hozzáférés alapvető emberi jog".

A török hatóságok már eddig is internetes oldalak tízezreit kapcsolták le, ezek az intézkedések a YouTube videomegosztó portált és a Twittert is érintették. A hatóságok képesek egyes Twitter-fiókokat is blokkolni. A tavaly júliusi puccskísérlet óta újságírók tucatjait vetették börtönbe, és tucatnyi sajtóorgánumot záratott be a hatalom. Ankarát már jó ideje bírálatok érik, hogy korlátozza a sajtó és a véleménynyilvánítás szabadságát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!