szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A BBC oktató jelleggel készített egy rajzfilmet a rómaiak életéről, a római kori Nagy-Britanniában. Senki sem hitte volna, hogy ez a nevelő célzatú tett vitát gerjeszthet.

Egy magas rangú, fekete bőrű katona megjelenése a tipikus római családban – ez okozta a felháborodásokat. Viszont Mary Beard történész ellentámadásba lendült, és azt állította, ez történelmileg korrekt: „több bizonyíték is alátámasztja, hogy etnikailag vegyes volt a római kori Nagy-Britannia”.

A Cambridge Egyetem professzora Twitter-oldalán osztotta meg véleményét, melyre fénysebességgel érkeztek az utálkozó reakciók. Az elismert történészt többen tudatlannak nevezték. Egyik legnagyobb kritikusa egy amerikai-libanoni közgazdász, Nassim Nicholas Taleb volt, aki azt írta, Beard egy „politikailag korrekt Gestapo” tagja, majd az angol oktatási rendszert bírálta.

Viszont néhányan támogatólag léptek fel a történésznő mellett. Ilyen volt J.K.Rowling is, aki kiemelte, Beard „szakértői véleményt” posztolt; Jess Phillips, parlamenti képviselő pedig így reagált: „Emlékezzünk arra, hogy a nők okosak és makacsak, és ez az, amit a tisztességes emberek csodálnak.”

A professzor reagálásképp egy blogbejegyzést írt, melyben kifejtette, a vitát kiváltó karakter Quintus Lollius Urbicu lehetett. Az Algériából származó ember később Nagy-Britanniát is uralta, időszámításunk előtt 139 körül. „Egy biztos, a Római Birodalom kulturálisan és etnikailag sokszínű volt.” Viszont – állítása szerint – nehéz megmondani, milyen arányban voltak az etnikai kisebbséghez tartozók. „Valójában nem tudni pontosan, hány ember élt akkor Nagy-Britanniában” – írja, majd kiemeli, értelmetlen is erről beszélni, ugyanis hatalmas eltérések voltak a városi és a vidéki, illetve a militarizált és a nem-militarizált zónák között.

Beard nem félt beszállni a vitába. Elmondása szerint a nőknek évekig azt tanácsolták, hogy forduljanak el a konfliktusoktól, és ő pont ezért nem ezt tette. Taleb megnyilvánulásához is volt egy kommentje: „Szerintem egyáltalán nem ment csődbe az angol oktatási rendszer. Bocs, ha megbántottam az érzéseit, talán lépjen tovább.”

(via: telegraph)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!