Meghalt Fábry Pál, a Pulitzer-emlékdíj alapítója

A századik életévében elhunyt Fábry harcolt az antifasiszta ellenállásban, dolgozott a második világháború utáni magyar kormányokban, majd a Szabad Európa Rádiónál. Ő alapította a Joseph Pulitzer-emlékdíjat.

  • hvg.hu hvg.hu
Meghalt Fábry Pál, a Pulitzer-emlékdíj alapítója

Családjától származó információink szerint századik életévében elhunyt Fábry Pál egykori politikus, diplomata, üzletember. Nevéhez fűződik a Joseph Pulitzer-emlékdíj megalapítása.

Fábry földbirtokos-katonatiszti családból származik, 1944-ben tartalékos tiszt volt, belépett a Független Kisgazdapártba, részt vett az ellenállási mozgalomban. A háború után a Külügyminisztérium munkatársa volt, aztán Tildy Zoltán miniszterelnök, majd köztársasági elnök mellett dolgozott. 1947-ben az ankarai magyar követség titkárává nevezték ki, majd miután erőszakosan lemondatták Nagy Ferenc miniszterelnököt, emigrált. 1949-től Amerikában élt. 1950 és 53 között a Szabad Európa Rádió New York-i magyar irodáját vezette, 1962-től pedig a Du Pont cég marketingtanácsadója volt. Később megalapította a Világkereskedelmi Központok Szövetségét.

1989-ben alapította meg a Joseph Pulitzer-emlékdíjat, amiért 2009-ben állami kitüntetést is kapott. 1999-ben egy Jeszenszky Gézának írt magánlevele nyilvánosságra került, ezzel kapcsolatban felháborodásának adott hangot, de megjegyezte:

"Ha ezt a számomra nagyon kellemetlen helyzetet előidézik, ehhez joguk van: éppen ezt a szabadságot, a sajtó szabadságát védi a Pulitzer-díj, amely a sajtó függetlenségéért harcolt, akkor is, ha engem támadnak".

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.