Több százmillió forintot áldoz a kormány a vallásos könnyűzenére

A magyar vallásos könnyűzenének van már díja, rádiója és most már állami támogatása is.

  • HVG HVG
Több százmillió forintot áldoz a kormány a vallásos könnyűzenére

A kormányfő nagyvonalú döntésének köszönhetően a kabinet az idén és jövőre is 950 millió forinttal támogatja a "vallásos alkotói kiteljesedést segítő rendszerek kialakítását és fenntartását", és további 800 millió forintot áldoz az ilyen zene "kiteljesedését segítő rendszerekre". Ez az összeg jóval nagyobb, mint amit a Hangfoglaló projekt keretében az állam a félamatőr, amatőr zenészek támogatására áldoz, tartalmi megkötés nélkül. A Nemzeti Kulturális Alap égisze alatt futó programra ugyanis 500 millió forint áll rendelkezésre.

A vallásos könnyűzenét támogató rendelet a Kárpát-medencében élő valamennyi magyar együttesre vonatkozik. Rétvári Bence szerint azért érdemes a keresztény könnyűzenét játszó zenekarokat támogatni, fellépési lehetőségekhez őket hozzásegíteni, mert a zenéjük közösségformáló erővel bír, és a vallásos hagyományok megőrzésében fontos szerepet játszhat.

Az állami támogatással működő egyházi zenekarok megjelenése azonban gyökeres változást jelent ahhoz képest, hogy eddig az ilyen templomi vagy gyülekezeti szolgálat önkéntes alapon működött.

A vallásos könnyűzene elismerésére egyébként három évvel ezelőtt létrehoztak már egy díjat (Szikra-díj), terjesztésére pedig elindult idén a Manna rádió, amelynek egyik arca, műsorvezetője Prekopa Donát, Felház mozgalom másik alapítója a miniszterelnök fia, Orbán Gáspár mellett. A rádiónak a Gospel Közhasznú Alapítvány a tulajdonosa.

A témáról bővebben a HVG e heti lapszámában olvashat:

HVG
Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.