szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Eltemették Baló György szerkesztő-műsorvezetőt, a búcsúbeszédet Braun Róbert mondta.

Végső nyugalomra helyezték Baló György Pulitzer-emlékdíjas, Prima Primissima Díjas újságírót, televíziós műsorvezetőt szombaton Budapesten. Családja, barátai, pályatársai és tisztelői búcsúztak Baló Györgytől a Farkasréti temetőben. Baló György 1947. június 14-én, Budapesten született. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán végzett magyar-angol-német szakon.

A Magyar Televízió (MTV) külpolitikai szerkesztőségében dolgozott 1975-től, valamint a Mozgó Világ munkatársa is volt; 1989-ben a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöki tisztségét töltötte be. Később, 2000-től az MTV műsorvezetőjeként, majd 2002-től 2006-ig kulturális igazgatójaként dolgozott, 2002-2003 között A hét főszerkesztője volt. 2009-ben a Magyar Rádió Kossuth adóján a 180 perc című reggeli műsort vezette, majd 2010-től 2012-ig az MTV főszerkesztői posztját töltötte be.

Baló Györgyöt 1982-ben Rózsa Ferenc-díjjal, 1988-ban Balázs Béla-díjjal, 1991-ben Pulitzer-emlékdíjjal, 2017-ben Prima Primissima Díjjal tüntették ki.

Életének 72. évében, március 18-án hunyt el, méltósággal viselt, hosszú betegség után, szerettei körében.

Az Indexen közben megjelent annak a búcsúbeszédének szerkesztett változata, amelyet Braun Róbert volt politikai tanácsadó, a bécsi Institute for Advanced Studies vezető kutatója mondott el, Baló. Hetvenegy. Köszönjük. címmel.

Braun arról beszélt, "egy híján harminc szabad év jutott neki, (...) komoly ember volt már 1990-ben, a szabadság szilveszterén, ahogy ő fogalmazott az első választási műsorban. Talán kezdettől erre készült: szabad választási műsort csinálni. Mikor eljött az idő, megcsinálta. (...) Az egyetlen ember volt a kamera túloldalán, aki a székhez tudta láncolni a nézőt, bármiről legyen is szó. Annak az embernek az igazsága érdekelte, aki vele szemben ült. Larry King volt ilyen, talán Cronkite, de őt csak archív felvételen láttam."

Braun szerint a rendszerváltás legnagyobb botránya az volt, ahogyan elcsalták a tévéjét. "Ment műsort csinálni tovább. Minden csatát megnyert, a háborút mégis elvesztettük. Nem lett szabadság, nem lett tájékozott polgár. Mielőtt fasisztázni kezdünk – nem a maiak bűne ez. Épp ellenkezőleg. Azért lehet ma Magyarország olyan, amilyen, mert elbuktunk a szabadságért, autonómiáért, a tisztességes és igazságos közösség megteremtéséért való küzdelemben."

Arról is beszélt, Baló megvetette a középszert, szenvedélyesen szerette a feleségét, Morvai Krisztinát és a gyerekeit, rettenthetetlen volt és kívülről elpusztíthatatlan.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!