Kamaszok, akiket a történelem traumatizált

Milyen volt felnőtté válni 1939 és 1945 között? És miben mutat hasonlóságot az akkor élő kamaszok élete a mával? A témát a KV Társulat Kedves Én! című darabja járja körül. Szenteczki Zita rendezővel beszélgettünk.

  • HVG HVG
Kamaszok, akiket a történelem traumatizált

Öt szereplő fejlődéstörténetét kísérjük végig a Kedves Én! című darabban, amely vallásilag, származásilag, földrajzilag is különböző karaktereket raktak egymás mellé. A rendezőre, Szenteczki Zitára nagy hatással volt korábban Kunt Gergely Kamasztükrök című könyve, amely kamaszok naplórészleteinek a szociológiai elemzése. Szenteczki szerint „az azonnal reflektáló, személyes dokumentum nagyon más történelemolvasat, mint amit a túlélők mesélnek visszaemlékezésekből, vagy amit a történelemórán tanítanak az iskolákban”. A színházi változathoz a teljes naplókból, a levéltárakban, könyvtárakban fellelhető anyagokból dolgoztak.

„A holokauszttagadás mellett ma is aktuális, hogy az emberek hírekből, félinformációkból raknak össze maguknak egy képet. A démonizálás, a téves propaganda, a plakátkampány is egyértelműen ezt mutatja” – mondta Szenteczki Zita.

A teljes interjú az e heti HVG-ben olvasható.

HVG
Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.