szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem egyszerű autóbaleset történt 1960-ban.

Hatvan évvel azután, hogy a Nobel-díjas Camus 46 évesen meghalt egy autóbalesetben, egy új könyv amellett érvel, hogy az író KGB-s kémek merényletének lett áldozata. Az ok pedig Camus szovjetellenes retorikája volt.

A könyv szerzője, az olasz Giovanni Catelli először 2011-ben állt elő az elméletével, amelyet az ünnepelt cseh költő, Jan Zábrana naplójában olvasottakra alapozott. Ebben a költő arra utalt, hogy Camus halála nem szerencsétlen véletlen volt. Catelli az elmúlt években alaposabban is beleásta magát az ügy körülményeibe, ennek eredménye a The Death of Camus (Camus halála) című kötet.

Camus 1960. január 4-én halt meg, mikor a kiadója, Michel Gallimard elvesztette az uralmát az autója felett, és egy fának ütköztek. Az író azonnal meghalt, Gallimard néhány nappal később.

“A balesetet látszólag egy defekt vagy egy törött tengely okozhatta; a szakértők értetlenül álltak előtte, mert az eset egy hosszú, egyenes, széles útszakaszon történt, ahol ráadásul alig volt forgalom,” írta Herbert Lottman 1978-as Camus-életrajzában.

Catelli szerint egy szakasz Zábrana naplójában megmagyarázhatja a történteket. A költő azt írta 1980 nyarán, hogy egy “jólértesült és jó kapcsolatokkal rendelkező ember” azt mondta neki, hogy a KGB a felelős.

Megbuherálták az abroncsot egy eszközzel, ami aztán átszúrta a gumit, mikor a kocsi nagy sebességgel ment.

A parancsot állítólag Dmitri Shepilov, a Szovjetunió külügyminisztere adta ki még 1957-ben, Camus egy újságcikkére válaszul.

Úgy tűnik, a kémeknek három évükbe telt, hogy végrehajtsák a parancsot, írta Zábrana a naplójában, megjegyezve, hogy aztán olyan jól sikerült a merénylet, hogy máig mindenki azt hiszi, egyszerű autóbaleset történt.

Camus 1956 őszétől nyilvánosan kiállt a magyar forradalom mellett, és erősen kritizálta a szovjetek lépéseit. Szintén nyilvánosan dicsérte és támogatta az szovjetellenes orosz szerzőt, Boris Pasternakot.

Catelli évekig kutatott Zábrana naplójára alapozva, a könyvében pedig az író özvegyét is meginterjúvolta, és vizsgálta a KGB ténykedését Franciaországban.

(Guardian)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!