Amikor Joker kikel a rendszerszintű rasszizmus ellen

Joaquin Phoenix nem hagyta, hogy kellemes kis hálálkodásba fulladjon a beszéde, inkább rámutatott egy nemzetközi problémára a filmgyártásban.

  • hvg.hu hvg.hu
Amikor Joker kikel a rendszerszintű rasszizmus ellen

Joaquin Phoenix vasárnap megkapta a legjobb férfi főszereplőnek járó BAFTA-díjat a Jokerben nyújtott alakításáért.

A színész rögtön a köszönőbeszéde második mondatában rátért arra, hogy bár nagyon hálás a díjért, azért elég ellentmondásos érzései vannak ezzel kapcsolatban, hiszen sok kollégája, akik megérdemelnének hasonló elismerést, soha nem kapják meg.

Ezt követően Phoenix a filmvilágban és aztán a díjazásban működő szisztematikus rasszizmusról beszélt. 

Azt gondolom, ezzel elég világos üzenetet küldünk a színes bőrű embereknek arról, hogy nem látjuk őket szívesen.

Miközben, teszi hozzá, ezek az emberek is is abszolút sokat tesznek a filmgyártásért.

“Ez nem álszent ítélkezés, hiszen szégyellem, de én is része vagyok a problémának. Nem tettem meg mindent, amit tudtam volna, hogy a forgatások, amiken részt vettem, befogadóbbak legyenek.” Phoenix szerint nemcsak arról van szó, hogy a forgatások multikulturálisak legyenek.

Tényleg nagyon keményen kell dolgoznunk azon, hogy igazából megértsük a rendszerszintű rasszizmus működését.

Phoenix a beszédet azzal zárta, hogy azoknak az embereknek a kötelessége leépíteni az elnyomás rendszerét, akik addig működtették és hasznot húztak belőle.

Szóval ez a mi dolgunk.

A beszédet az érintettek közül többen dicsérték a közösségi médiában. 

Viola Davis színésznő (Kerítések, A segítség) megköszönte Phoenixnek az őszinteségét, a szolidaritását és a bátorságát.

Lulu Wang kínai-amerikai rendező pedig azért volt hálás, hogy Phoenix megtörte a csendet. Bár ő már nemcsak ázsiai származásúként, hanem nőként is érintett a kirekesztő rendszer működésében. A BAFTA-n sorban hetedik éve nem jelöltek nőt a legjobb rendező díjára, miközben Wang filmjét, a The Farewellt jelölték a legjobb idegen nyelvű filmre.

Arra a jelenségre, hogy a nagy filmes díjazások előnyben részesítik a férfiakat és a fehéreket, pár éve már Cannes-ban is megpróbálták felhívni a figyelmet. Itt leginkább arról van szó, hogy nem előfeltevések, hanem például tényleges alkotói érdemek szerint kell figyelni a mezőnyt ahhoz, hogy felülírjuk a beidegződést, miszerint jó filmet főleg (fehér) férfiak csinálnak.

Januárban eközben megjelent a szokásos éves felmérés a női filmesek helyzetéről Hollywoodban, amely ugyan javuló tendenciát mutat, de még bőven van tennivaló.

(BBC)
Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.